LublinWiadomości

Wyjątkowy bolid Politechniki Lubelskiej wyrusza na podbój Francji (foto)

Kiedy pojawił się we wtorek na alejkach Parku Ludowego wywołał niemałe poruszenie. Dzieci za nim biegały, siedzący na ławkach nastolatkowie robili zdjęcia, a przechodnie dopytali: „co to jest?”. Hydros ważący 34 kg bolid zbudowany i ulepszany przez studentów Politechniki Lubelskiej został zaprezentowany na chwilę przed wyjazdem na Shell Eco-marathon.

– Na zawody w Nogaro we Francji wyruszamy już w najbliższy piątek – informuje Michał Borkowski, prezes Koła Naukowego Napędy Lotnicze „Hydrogreen” Politechniki Lubelskiej, które to od 10 już lat pracuje nad stworzeniem wyjątkowego pojazdu napędzanego wodorem i bijącego swoje własne rekordy. – Hydros jest pojazdem hybrydowym. Ma silnik elektryczny i pełniący rolę akumulatora bank superkondensatorów. Zasilany jest jednak wodorem.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Powrót do przyszłości made in Lublin. Studenci zbudowali auta do driftu w skali 1:10 (wideo)

W ciągu ostatniego roku, czyli od startu w ubiegłorocznym Shell Eco-marathon, kiedy to zespół Politechniki Lubelskiej zajął 6. miejsce (w prestiżowych zmaganiach wzięło udział 120 drużyn – red.) bolid bardzo się zmienił zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Wyjątkowy bolid Politechniki Lubelskiej wyrusza na podbój Francji
fot. PL

– Po tym, jak w zeszłym roku złamała się listwa zębata w układzie kierowniczym, zdecydowaliśmy się na nową, stalową listwę, wyciętą techniką elektroerozyjną. Ta zmiana zwiększyła trwałość i precyzję kierowania, co poprawiło bezpieczeństwo pojazdu. Dodatkowo, ulepszony uchwyt korpusu maglownicy zwiększył sztywność całego układu – wyjaśnia Michał Borkowski.

W ubiegłorocznych zmaganiach zasięg bolidu na metrze sześciennym wodoru wynosił ok. 400 km. Teraz ma zostać pobity.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do lubelskiej fabryki wróciły samoloty (foto)

– Mamy potencjał na jakieś 450 kilometrów, może więcej i na taki wynik liczę – mówi prof. Jacek Czarnigowski, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Napędów Lotniczych „Hydrogreen”.

Co czeka drużynę z Lublina we Francji? Ich zadaniem będzie jak najmniejsze zużycie energii podczas przejechania 18 kilometrów w czasie maksymalnie 40 minut. Zawody zostaną rozegrane w dniach 19-24 maja.

Wyjątkowy bolid Politechniki Lubelskiej wyrusza na podbój Francji
fot. PL
Wyjątkowy bolid Politechniki Lubelskiej wyrusza na podbój Francji
fot. PL
fot. PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *