EkoWiadomościZ regionuZamość

Jak smakuje miód z bębna pralki? Zamość zaprasza na degustację

Już w najbliższy wtorek, 18 czerwca, o godz. 11:00 w miejskiej pasiece w Zamościu odbędzie się uroczyste wirowanie miodu. Nie byle jakiego bo pochodzącego z uli z recyklingu.

Uczestnicy miodobrania będą wspólnie odsklepiać ramki, wirować, a następnie degustować efekt pracy mieszkanek trzech uli wykonanych ze zużytych bębnów od pralek.

Smak zamojskiego miejskiego miodu oceniać będą m.in. Prezydent Miasta Rafał Zwolak, przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz sami mieszkańcy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jak założyć miejski ogród społeczny?

Miodobraniu towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne poświęcone życiu pszczół i prawidłowemu postępowaniu z elektrycznymi śmieciami.

– Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w uroczystym miodobraniu, które jest połączone z warsztatami edukacyjnymi na temat życia pszczół oraz szeroko rozumianej ekologii. Pasieka z recyklingu elektrycznych śmieci stanęła w Zamościu jako wyraz podziękowania dla mieszkańców, ale także jako zobowiązanie do dalszej naszej wspólnej pracy na rzecz ochrony środowiska naturalnego – mówi Rafał Zwolak, prezydent Zamościa.

Podczas uroczystego wirowania miodu każdy będzie mógł także zobaczyć z bliska pokazowy ul z recyklingu. Będzie można także poznać ciekawostki dotyczące życia i pracy pszczół.

– Ule z recyklingu są dowodem na to, że selektywna zbiórka elektroodpadów ma sens – mówi z kolei Gabriela Leszczyńska, prezes zarządu AURAEKO OOSEE S.A.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miejska Pasieka Artystyczna nagrodzona w ogólnopolskim konkursie

Nietypowe ule pojawiły się w Zamościu w 2021 roku w ramach inicjatywy Elektryczne Śmieci. Za ich projekt odpowiada grafik i pszczelarz – Tomasz Waśkiewicz. Głównym elementem uli jest korpus wykonany z bębnów od pralek, które zostały wyprostowane i pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastra miodu.

Dzięki ulom „z odzysku” Zamość dołączył do wydłużającego się szlaku pasiek z recyklingu. Leżą na nim już m.in. Świdnik, Krosno, Wałbrzych, Częstochowa, Iłża, Poznań, Katowice i Kielce. Projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest wspólnie przez Miasto Zamość, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AURAEKO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *