EkoLublinWiadomości

Jak założyć miejski ogród społeczny?

Miasto Lublin przedstawiło – miesiąc później, niż pierwotnie zakładano – zasady programu zakładania ogrodów społecznych. To dobra wiadomość dla tych mieszkańców i mieszkanek miasta, którzy chcieliby uprawiać własne owoce i warzywa, ale nie dysponują odpowiednim do tego miejscem.

– Jestem przekonany, że nasze mieszkanki oraz mieszkańcy chętnie skorzystają z tej formy integracji sąsiedzkiej i zielone ogrody pojawią się w Lublinie, tak jak zagościły już w innych miastach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ogrody społeczne – światowy trend nareszcie w Lublinie

Do założenia ogrodu społecznego w Lublinie potrzeba:

minimum 3 osób tworzących tzw. grupę inicjatywną, z wybranym liderem lub liderką, które będą prowadzić ogród. Mogą to być zarówno osoby indywidualne, jak i przedstawiciele placówek edukacyjnych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych;

miejsca – ogród może być zlokalizowany na działce miejskiej (po sprawdzeniu, czy dany teren jest dostępny do zagospodarowania w ten sposób) lub prywatnej, za zgodą jej właściciela (osoby prywatnej, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej). Miasto oferuje również swoją pomoc w znalezieniu odpowiedniej działki miejskiej oraz w zakresie wykonania projektu koncepcyjnego uwzględniającego prawidłowy podział przestrzeni, dobór roślin i rozwiązania techniczne;

nazwy, która, wraz z regulaminem miejsca, znajdzie się na tabliczce informacyjnej.

Plan założenia ogrodu zgłosić należy do Biura Partycypacji Społecznej – telefonicznie: 81 466 25 63 lub mailowo: [email protected].

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trwa koszenie miejskich trawników, ale nie wszystkich

Miejski ogród społeczny powinien być dostępny dla wszystkich zainteresowanych, choć grupa go prowadząca może zdecydować o otwieraniu go tylko w wyznaczonych godzinach. Może być miejscem spotkań lokalnej społeczności, ale także warsztatem nauki o uprawie roślin i ekologii. Jeśli rosną w nich owoce i warzywa, członkowie grupy mogą dzielić się plonami, przez co mają dostęp do świeżych i zdrowych produktów spożywczych. Ważna jest również jego lokalizacja: najlepiej możliwie blisko miejsca zamieszkania odpowiedzialnych za niego osób oraz z dala od głównych dróg.

fot. facebook – ogród Motyka i Słońce w Warszawie

Jeden komentarz do “Jak założyć miejski ogród społeczny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *