LublinWiadomości

Ogrody społeczne – światowy trend nareszcie w Lublinie

Ogrody społeczne, zwane również sąsiedzkimi, to miejskie przestrzenie zieleni, zarządzane i uprawiane przez lokalną społeczność. Od lat z powodzeniem funkcjonują w wielu miastach na całym świecie, teraz mają znaleźć swoje miejsce również w Lublinie.

Nie potrzebują dużych działek, mogą zostać ulokowane w centrum miasta i pomiędzy blokami, w pobliżu szkół i przedszkoli, a nawet na dachach budynków. Pielęgnowane wspólnie przez grupę ochotników i dostępne dla wszystkich zainteresowanych według zasad określonych przez społeczność, są nie tylko miejscem spotkań, ale i warsztatem nauki o uprawie roślin, ekologii i zrównoważonym stylu życia. Jeśli rosną w nich owoce i warzywa, członkowie odpowiedzialnej za ogród grupy mogą dzielić się plonami, przez co mają dostęp do świeżych i zdrowych produktów spożywczych. Wreszcie – ogrody społeczne to potrzebne uzupełnienie oferty tradycyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych, których popularność  w okresie pandemii znacząco wzrosła, a razem z nią w górę poszły ich ceny.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin odzyska Park Bronowicki

– Wiemy, że mieszkańcy i mieszkanki Lublina są zainteresowani tym pomysłem i wychodzimy im naprzeciw – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, w komentarzu do ogłoszenia dotyczącego konsultacji społecznych w sprawie miejskiego ogrodnictwa sąsiedzkiego w Lublinie.

Sposób funkcjonowania ogrodów ma być odpowiedzią na potrzeby lublinian, dlatego Urząd Miasta zwraca się do nich bezpośrednio. W ramach rozpoczynających się 26 marca i trwających do 21 kwietnia konsultacji społecznych można wyrazić swoją opinię na temat schematu, w jakim uruchomić należy ogrody społeczne, oczekiwanego wsparcia ze strony władz miasta, liczebności grupy lokalnej odpowiadającej za ogród oraz treści jego regulaminu. Uruchomiony został adres email: [email protected], na który przesyłać można uwagi i propozycje w tym zakresie.

Lubelski system ogrodów społecznych, sformułowany w sposób uwzględniający pomysły i potrzeby mieszkanek i mieszkańców, organizacji pozarządowych i Rad Dzielnic, ma zostać zaprezentowany na początku maja.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *