LublinWiadomości

Lublin odzyska Park Bronowicki

Park Bronowicki w Lublinie przejdzie rewitalizację. Miasto otrzymało na ten cel 7 mln zł dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Znajdujący się w dzielnicy Bronowice, pomiędzy dzisiejszymi ulicami Fabryczną i Łęczyńską, założony w 1869 roku park jest drugim najstarszym ogrodem miejskim w Lublinie. W przeszłości nosił nazwę Foksal i w okresie swojej największej świetności, w latach 1887-1894, był bardzo atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu. Odbywały się tam koncerty orkiestry wojskowej, działały bufet z kawą, mleczarnia i pijalnia wód mineralnych, tor jazdy na wrotkach i wypożyczalnia szczudeł, a zimą wylewano ślizgawkę. W początku XX wieku park wzbogacił się o ogrodzenie i liczne nowe alejki, a Komitet Trzeźwości zaczął organizować na jego terenie cotygodniowe zabawy taneczne.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zakończył się nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego. Wpłynęło łącznie 216 pomysłów

Później było już tylko trudniej. Wichura, która przeszła nad miastem w lipcu 1931 r. zniszczyła prawie 80 proc. drzewostanu ogrodu, z czego 30 proc. drzew zostało zupełnie wyłamanych. Ogromne straty w roślinności oraz infrastrukturze parku przyniosły działania wojenne, szczególnie bombardowanie Lublina we wrześniu 1939 roku oraz pożar zlokalizowanych na terenie ogrodu składów paliw w 1944 r. Po 1945 r. park  został przekomponowany według projektu inż. Józefa Maciejowskiego, ale do dawnej świetności już nie powrócił.

Od 1982 r. Park Bronowicki jest obiektem zabytkowym. Nie pełni już funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych, lokalni mieszkańcy wykorzystują jego ścieżki raczej do skrócenia sobie drogi niż do spacerów, a reszta Lublina właściwie o nim zapomniała. Czy rewitalizacja pozwoli mu podzielić dobry los Parku Ludowego – a lublinianom podaruje kolejne miejsce na niedzielne spacery? Oby – tego życzymy i ogrodowi, i sobie.

fot. Miasto Lublin – wizualizacja – Park Bronowicki po rewitalizacji

2 komentarze do “Lublin odzyska Park Bronowicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *