LublinWiadomości

Lubelski przysmak doczekał się swojego święta. Przed nami Dzień Cebularza!

W dniach 21-22 czerwca, po raz pierwszy w Lublinie, odbędzie się Dzień Cebularza. W programie, oprócz najważniejszego, czyli rozkoszowania się smakiem najsłynniejszego lubelskiego przysmaku przewidziano m.in.: warsztaty, spacery, instalacje artystyczne, mapping oraz degustacje.

Najbardziej rozpoznawalnego lubelskiego przysmaku, czyli pszennego placka z cebulą i makiem nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Uwielbiany przez wszystkie pokolenia lublinianek i lublinian, tym razem stał się inspiracją do stworzenia nowego, miejskiego wydarzenia.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Lublin.Zawodowcy”. Startuje nowy miejski projekt międzypokoleniowy

– Dzień Cebularza będzie zarówno doskonałą okazją do odkrywania na nowo tego charakterystycznego, lubelskiego wypieku, jak i okazją do poznania jednego z najbardziej charakterystycznych smaków naszego miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni Prezydenta Lublina.

Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy piątek, 21 czerwca. – „W tym dniu zapraszamy do partnerskich piekarni po zakup cebularzy” – zachęca Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Dodatkowo, w piątek w wybranych lokalach gastronomicznych możemy spodziewać się specjalnego menu z cebularzem w roli głównej. Ponadto, wieczorem odbędzie się spacer z Przewodnikiem Inspiracji, który zostanie zwieńczony mappingiem na fasadzie Wieży Trynitarskiej.

Ale to nie wszystko. Podróżni, którzy tego dnia przyjadą do Lublina zostaną przywitani cebularzem na Dworcu Lublin.

– Skojarzenia danego miejsca z produktem stanowiącym jego kulinarne dziedzictwo, zyskują coraz większe znaczenie, stając się pewnego rodzaju etykietą, rozpoznawalną przez turystki i turystów. Stąd pomysł na nowe miejskie wydarzenie, które będzie wpisywało się w ten trend, poprzez promocję cebularza – tłumaczy Marcin Kęćko, dyr. Biura Rozwoju Turystyki UM Lublin.

Piątek, który zapowiada się ciekawie, to jednak tylko rozgrzewka przed głównymi atrakcjami, która zaplanowano na sobotę, 22 czerwca. Wówczas odbędą się dwa spacery z przewodnikami, nawiązujące do kulinariów Lublina, pokazy w Regionalnym Muzeum Cebularza oraz warsztaty kulinarne w Miejscu Inspiracji – Perłowej Pijalni Piwa, która zaprosi na wspólne przyrządzanie lodów cebulowych oraz dań będących wariacją na temat cebularza.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wakacje tuż, tuż. Zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej

Dodatkowo na pl. Łokietka będzie można skosztować cebularzy pochodzących z lubelskich piekarni. W przestrzeni Lublina pojawią się też tematyczne instalacje artystyczne.

Ponadto, przez cały dzień w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 będzie można pobrać specjalną grę miejską, a na zakończenie Dnia Cebularza, na fasadzie Wieży Trynitarskiej ponownie pojawi się mapping.

Jak informuje lubelski Ratusz, na wydarzenia obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji, w tym harmonogram, znajdziemy pod tym linkiem.

2 komentarze do “Lubelski przysmak doczekał się swojego święta. Przed nami Dzień Cebularza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *