LublinWiadomości

Czy na ul. Targowej w Lublinie będzie jak w Amsterdamie?

Studenci lubelskich uczelni zapraszają mieszkańców ul. Targowej oraz okolic do udziału w warsztatach Laboratorium Zieleni Miejskiej, które odbędą się we wtorek, 23 kwietnia, o godzinie 16:30 w siedzibie Teatru Wschodniego przy ul. Lubartowskiej 30A. Przedmiotem spotkania będzie metamorfoza wspomnianych ulic w kierunku popularnego m.in. w Niderlandach modelu woonerf.

Woonerf to rodzaj zlokalizowanej w przestrzeni miejskiej ulicy, która łączy funkcje deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Ukształtowana w sposób faworyzujący pieszych i rowerzystów, z minimalnym udziałem ruchu samochodowego, zazwyczaj nie jest podzielona na jezdnię i chodniki. Ulica typu woonerf ma być przede wszystkim bezpieczna, spokojna i atrakcyjna dla użytkowników, także poprzez zastosowanie elementów małej architektury (ławki, stoliki szachowe, itp.) oraz liczne nasadzenia drzew i krzewów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ogrody społeczne – światowy trend nareszcie w Lublinie

Rozwiązania tego rodzaju zostały już wdrożone w Polsce, m.in. w Łodzi (ul. Piramowicza czy ul. Traugutta) oraz Gdyni (np. ul. Abrahama). Do tego, by znalazły swoje miejsce również w Lublinie, okolicznych mieszkańców przekonywać będą studenci kierunków Gospodarka Przestrzenna, Architektura, Projektowanie Wnętrz oraz Architektura Krajobrazu różnych lubelskich uczelni, we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz przedstawicielami Urzędu Miasta Lublin. Celem warsztatów jest wspólne opracowanie przykładowych rozwiązań, które staną się podstawą dla przyszłej rewitalizacji dzielnicy.

Laboratorium Zieleni Miejskiej stanowi element projektu realizowanego w ramach programu Lublin Akademicki.

fot. facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *