EkoLublinWiadomości

Trwa koszenie miejskich trawników, ale nie wszystkich

W Lublinie ruszyła akcja koszenia miejskich trawników. Jednak w niektórych miejscach roślinność będzie mogła rosnąć nieskrępowanie, m.in. z myślą o ochronie gleby przed wysychaniem. W tym roku, w ramach programu „Tu kosimy rzadziej” Miasto oszczędzi ponad 85 hektarów łąk.

Rozpoczęła się pierwsza w tym roku akcja koszenia miejskich trawników. Na wielu terenach, ze względów ekologicznych, koszenie jest jednak ograniczane.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Startuje akcja społecznego sprzątania Lublina

– Zrównoważone zarządzanie zielenią miejską to nasza odpowiedź na zmieniające się warunki klimatyczne. Mniej koszenia to więcej tlenu, czyste i wilgotne powietrze, więcej pokarmu dla owadów zapylających, schronienie dla drobnych zwierząt oraz nieoceniona w mieście różnorodność biologiczna – tłumaczy Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Nie mniej jednak miejsca o dużym natężeniu ruchu w ramach infrastruktury pasa drogowego – arterie dróg, okolice skrzyżowań, ronda, wjazdy, tereny wzdłuż chodników czy ścieżek rowerowych muszą być koszone priorytetowo, aby nie utrudniać ruchu ulicznego, kołowego czy pieszego i nie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa.

– Koszenie w tych miejscach odbywa się według potrzeb, co najmniej trzy razy do roku. Koszenie rzadsze dotyczy trawników przyulicznych zlokalizowanych w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu czy ulic osiedlowych – mówi Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Ponadto, niektóre tereny są koszone 1-2 razy w sezonie, dotyczy to przede wszystkim terenów, gdzie realizowany jest program „Tu kosimy rzadziej”.

– To projekt polegający na wyznaczeniu terenów zieleni wyłączonych z koszenia, w celu utworzenia naturalnych łąk – wyjaśnia Monika Głazik.

W tym sezonie Miasto planuje wyłączyć z koszenia ponad 85 hektarów. W tym m.in al. Smorawińskiego, al. Szeligowskiego, skarpy na ul. Mełgiewskiej, al. Andersa, fragmenty ulic Diamentowej i ul. Jana Pawła II, ul. Głęboka (pas środkowy) czy teren przy al. Unii Lubelskiej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trwa rozbudowa Parku Rury. Są już nowe alejki i ścieżka rowerowa

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej utrzymuje blisko 800 ha zieleni, z której większość, bo blisko 500 ha, stanowią trawniki w pasach drogowych. Natomiast powierzchnia parków wynosi 144 ha, reszta to tereny gminne zlokalizowane poza pasem drogowym.

Podstawowe zasady koszenia miejskich trawników:

Trawniki w pasach drogowych:

– ulice o dużym natężeniu ruchu, okolice skrzyżowań, ronda, wjazdy, tereny wzdłuż chodników czy ścieżek rowerowych są koszone 3-4 razy w sezonie.

– trawniki przyuliczne zlokalizowane w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, np. ulice osiedlowe, są koszone 2-3 razy w sezonie.

Miejsca pełniące funkcje rekreacyjne

– skwery, place zabaw, boiska, siłownie, polany rekreacyjne w parkach i wąwozach będą koszone 3-5 razy w sezonie, tak aby dostęp do nich był swobodny i nieutrudniony.

Miejsca z roślinnością ozdobną

– trawniki w pobliżu zaprojektowanych układów krzewów, bylin, traw i żywopłotów będą koszone 3-5 razy w sezonie, tak aby wyeksponować ich walory ozdobne.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *