LublinWiadomości

Dwie nastolatki przygniecione przez konar w Ogrodzie Saskim. Miasto rozpoczęło kontrolę drzewostanu

Do zdarzenia, które mogło zakończyć się tragicznie doszło wczoraj w Ogrodzie Saskim. Wielki konar odłamał się od drzewa i spadł na siedzących na terenie Muszli Koncertowej ludzi. Dwie osoby zostały poszkodowane. W związku z tym wypadkiem Miasto rozpoczęło ponowną kontrolę drzewostanu.

Do zdarzenia doszło w środę, 3 lipca, po południu w Ogrodzie Saskim. Służby dostały informację, że pod ułamanym drzewem znajdują się przygnieceni ludzie. Na miejscu interweniowały straż miejska, straż pożarna, zespoły ratownictwa medycznego i policja.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Konar spadł na gości letniej czytelni w Zamościu. 9 osób poszkodowanych

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w wyniku oderwania się konaru poszkodowane zostały dwie osoby – 16 i 17 latka, które siedziały w tym czasie na krzesełkach na terenie Muszli Koncertowej. Obie z obrażeniami ciała trafiły do szpitala.

Policja wyjaśnia obecnie wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

Do sprawy odniósł się dzisiaj lubelski Ratusz. Urzędnicy zapewniają, że drzewa znajdujące się na terenach miejskich objęte są regularnymi przeglądami dendrologicznymi oraz stałym monitoringiem. Ostatni taki przegląd na terenie parku miał miejsce 1 lipca, zaś kompleksowy przegląd dendrologiczny w maju br.

– Uszkodzone wczoraj drzewo nie wykazywało żadnych oznak, chorobowych czy osłabienia i posuszu, było w dobrej kondycji zdrowotnej. Najprawdopodobniej doszło do jego nadwyrężenia i uszkodzenia konaru podczas ostatnich silnych wiatrów i burz – mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

W związku z tym zdarzeniem Miasto rozpoczęło dodatkowe kontrole drzewostanu. Objęte mają być nim przede wszystkim okolice placów zabaw, alejek i miejsc, w których wypoczywają mieszkańcy.

Ogród Saski jest zabytkowym miejskim parkiem, z najstarszym drzewostanem. Większość drzew ma co najmniej kilkadziesiąt, a niektóre z nich nawet powyżej stu lat. Za codzienną kontrole stanu Ogrodu oraz usuwania wszelkich powstających zagrożeń dla osób i mienia odpowiada firma zieleniarska, z którą Ratusz ma podpisaną umowę.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trwa koszenie miejskich trawników, ale nie wszystkich

– Prace pielęgnacyjne drzew prowadzone są regularnie w przypadku, kiedy zachodzi taka potrzeba, po uzyskaniu zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Weryfikacji stanu drzew dokonują zarówno pracownicy Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, jak i specjalistyczna firma zieleniarska, która przekazuje stosowne informacje do Wydziału – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *