LublinWiadomości

Premiera „Przysięgi Ireny”. Film kręcono w Lublinie

W piątek 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, swoją oficjalną premierę ma film „Przysięga Ireny” („Irena’s Vow”) w reżyserii Louise Archambault. Część zdjęć do tej polsko-kanadyjskiej produkcji powstała wiosną 2022 na Starym Mieście w Lublinie oraz w Muzem Wsi Lubelskiej.

Film opowiada historię młodej Polki, Ireny Gut (w tej roli Sophie Nelisee), która podczas II wojny światowej uratowała życie grupie Żydów z tarnopolskiego getta.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Hollywood w Lublinie, czyli dlaczego filmowcy lubią nasze miasto

Urodzona w 1918 roku w Kozienicach Irena, po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski została uwięziona, pobita i zgwałcona przez żołnierzy, a następnie zmuszona do pracy jako pomoc medyczna w szpitalu polowym. Wkrótce po ucieczce trafiła w ręce Niemców i została skierowana do pracy w fabryce amunicji, skąd przeniesiono ją na stanowisko pomocy kuchennej w niemieckim hotelu garnizonowym w Radomiu. Tam poznała majora SS Eduarda Rügemera (Dougray Scott) i razem z nim wyjechała do Tarnopola, gdzie zostało jej powierzone zadanie prowadzenia hotelu i kantyny należących do zakładów naprawy samochodów wojskowych.

Na wiadomość o planowanej likwidacji tarnopolskiego getta, Irena pomogła sześciorgu Żydom ukryć się w pobliskim lesie. Później w willi należącej do Rügemera – i z jego pomocą – ukryła kolejne osoby, którym dzięki temu udało się przeżyć wojnę. W 1982 roku Instytut Pamięci Yad Vashem uhonorował Irenę Gut tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W filmie, obok Nelisee i Scotta, zobaczyć można szereg znanych polskich aktorów: Andrzeja Seweryna, Elizę Rycembel, Filipa Kosiora, Tomasza Tyndyka, Rafała Mohra, Rafała Maćkowiaka i innych.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hollywood i Netflix w Lublinie. Lubelski Fundusz Filmowy podsumowuje miniony rok

Scenariusz napisał Dan Gordon, który wcześniej przeniósł historię Ireny Gut na deski Broadawayu. Za produkcję po stronie polskiej odpowiedzialna była Beata Pisula. Miasto Lublin dofinansowało realizację obrazu kwotą 123 tys. zł., a wsparcie organizacyjne zapewnił ekipie Lubelski Fundusz Filmowy.

Ogólnopolską premierę filmu (19 kwietnia) poprzedził pokaz w Lublinie, który odbył się w ostatnią środę w ACKiM UMCS Chatka Żaka.

fot. ACKiM UMCS Chatka Żaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *