LublinWiadomości

Świat animacji z Politechniki Lubelskiej

Człowiek zakłada kombinezon, na którym umieszczone są niemal niewidoczne znaczniki LED. System kamer w podczerwieni rejestruje ich ruch. Po przetworzeniu danych otrzymujemy trójwymiarowy obraz stanowiący doskonałe odwzorowanie naturalnych ruchów człowieka, ale zmienionego w robota, chomika, krokodyla lub… Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Magia, którą zobaczymy podczas otwarcia Laboratorium Aktywizacji i Analizy Ruchu na Politechnice Lubelskiej możliwa jest dzięki nowatorskiemu i jedynemu w Polsce 28-kamerowemu optycznemu aktywnemu systemowi akwizycji ruchu firmy PhaseSpace. Jednocześnie może on filmować całą grupę ludzi. Jest też mobilny, dzięki czemu nagrania można prowadzić także poza laboratorium.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jeździ, pływa i lata. Będzie służył studentom, wspomoże też służby

System tworzenia zaawansowanych animacji na podstawie zarejestrowanego ruchu może być wykorzystany w filmach lub grach komputerowych. Rozrywka to tylko jedna z opcji. Możliwością analizy sposobu poruszania się osób cierpiących na schorzenia ruchu z pewnością zainteresują się ortopedzi i fizjoterapeuci. Z kolei trenerzy dostaną możliwość analizy ruchu sportowców. Zainteresowani utrwaleniem dziedzictwa kulturowego mogą m.in. rejestrować tańce ludowe. Zresztą takich zastosowań jest o wiele, wiele więcej.

– Dzięki nowemu systemowi motion capture będziemy mogli nawiązać współpracę z kolejnymi podmiotami zarówno z branży medycznej, IT, jak i sportowcami, fizjoterapeutami czy organizacjami związanymi z kulturą – mówi dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska, kierownik Zakładu Wizji Komputerowej i Uczenia Maszynowego Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelska sportsmanka będzie miała swój mural

Otwarcie Laboratorium Akwizycji i Analizy Ruchu Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej zaplanowano na najbliższy wtorek, 9 lipca o godz. 10:00.

System PhaseSpace został kupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę aparatury naukowo-badawczej pt. „Rozbudowa stanowiska akwizycji ruchu Katedry Informatyki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *