EdukacjaLublinWiadomości

Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów na wynalazki

129 decyzji o udzieleniu patentu na wynalazki przyznał w 2023 roku Urząd Patentowy naukowcom z Politechniki Lubelskiej. Na liście uzyskanych patentów znalazł się m.in. laminat aluminium-szkło, który może być stosowany na skrzydłach samolotu, czy urządzenie do usuwania kostek brukowych.

– Patent jest jednym z narzędzi, które pozwala uczelniom rozwijać badania naukowe, angażować się w transfer technologii, współpracować z przemysłem i podnosić swoją pozycję naukową – tłumaczy rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę, która da „drugie życie” odpadom

W ubiegłym roku wśród otrzymanych przez naukowców lubelskiej uczelni patentów znalazły się rozwiązania, które mogą być wykorzystane na szeroką skalę, w tym m.in. sposób wytwarzania półwyrobów, urządzenie do oczyszczania i kondycjonowania powietrza, pneumatyczne urządzenie do usuwania kostek brukowych czy laminat aluminium-szkło odporny na uderzenia i zginanie, który stosowany może być na skrzydła samolotu.

Łącznie Politechnika Lubelska otrzymała 129 decyzji o udzieleniu patentów. Dla porównania rok wcześniej takich decyzji było 97, a w 2013 roku – 39.

Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów na wynalazki
fot. Politechnika Lubelska

Zdaniem prof. Zbigniewa Patera, zwiększenie liczby patentów jest dowodem na wysoki poziom naukowy pracowników uczelni oraz wysoką skuteczność działań w zakresie promowania współpracy z biznesem oraz ochrony własności intelektualnej.

Warto zauważyć, że Politechnika Lubelska już od wielu lat znajduje się w czołówce krajowych uczelni pod względem liczby zgłaszanych i otrzymywanych patentów na wynalazki, co potwierdza m.in. ranking „Perspektyw”, w którym lubelska szkoła wyższa zajmuje 2. miejsce w kategorii innowacyjność, z maksymalną liczbą punktów za patenty i prawa ochronne.

Jak uzyskać patent?

– Oczywiście należy spełnić określone warunki. Rozwiązanie musi być nowe, posiadać poziom wynalazczy i nadawać się do wykorzystania w jakiejkolwiek działalności przemysłowej. Do urzędu patentowego zgłosić można m.in. metody produkcji i wytwarzania, produkty, nowe zastosowania znanych produktów, urządzenia, znaki towarowe i wzory przemysłowe – wyjaśnia Maciej Nowicki, rzecznik patentowy Politechniki Lubelskiej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej triumfują na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Seulu

Jak zaznacza z kolei Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej, uczelnie dokonują zgłoszeń patentowych, licząc, że będą one stanowić ofertę i zachętę dla biznesu.

– Posiadanie patentów umożliwia uczelni transfer technologii do przemysłu. Firmy mogą licencjonować prawa do korzystania z opatentowanych rozwiązań, co może generować przychody dla uczelni. Współpraca z przedsiębiorstwami w zakresie komercjalizacji wyników badań może również przyspieszyć przeniesienie innowacji na rynek – wyjaśnia dyrektor CIiTT. I dodaje: – Bardzo często rozwiązania powstają również na zlecenie konkretnej firmy.

Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów na wynalazki
fot. Politechnika Lubelska

Jeden komentarz do “Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów na wynalazki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *