„SUper Granty”. Pierwsza odsłona konkursu dla samorządów uczniowskich rozstrzygnięta (zdjęcia)
W poniedziałek, 16 grudnia, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się gala podsumowująca pierwszą edycję nowego konkursu grantowego dla najmłodszych samorządów – „SUper Granty”. Wyróżnione inicjatywy obejmowały m.in. warsztaty dziennikarskie, gry miejskie, festyny oraz inne działania integracyjne rozwijające kompetencje młodych ludzi.
W ramach „SUper Grantów” 25 samorządów uczniowskich lubelskich szkół otrzymało wsparcie w wysokości do 7,5 tys. zł.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Będą promować sport wśród lubelskiej młodzieży
– „SUper Granty” to nasza najnowsza inicjatywa, której celem jest wspieranie kreatywności i zaangażowania młodzieży oraz wzmacnianie roli samorządów uczniowskich w życiu szkolnym – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.
W szkołach podstawowych wygrało 13 projektów, między innymi: „Szkolny Parlament Uczniowski”, „Reporterska Czternastka – odkrywaj, kreuj, komunikuj. Rozwijaj swoje umiejętności dziennikarskie i telewizyjne, stając się głosem swojej społeczności!”, „InteGRAciarnia”, „Lublin w Europie, Europa w Lublinie”.
Wśród 12 projektów szkół ponadpodstawowych znalazły się m.in.: Międzyszkolna gra miejska „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, „Spece z Magnolki”, „Kreatywna Przestrzeń w Grabskim”, „Graj z Elsnerem – festyn gier planszowych z Lublinem i Unią Europejską w tle”.
Jak podkreśla Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza: – Granty przyczyniły się do szerszego włączania samorządów uczniowskich do współdecydowania o życiu szkoły oraz rozwoju partycypacji uczniowskiej.
W dzisiejszym podsumowaniu projektu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele samorządu. Wydarzenie rozpoczęło się występem zwycięskiego zespołu w ramach konkursu „Lublin ma talent” organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące. Swoje umiejętności teatralne mieli okazję zaprezentować uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego, którzy słynną historię miłości Romeo i Julii odegrali w 3 różnych językach. Program obejmował także panel dyskusyjny „SUper Samorząd: Młodzież, Granty, Działanie!” oraz prezentację filmu dotyczącego realizowanych wydarzeń przez Szkołę Podstawową nr 20. Finałem wydarzenia była gra planszowa „Graj z Elsnerem o Lublinie” przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół nr 5.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: 4 mln złotych dla Lublina na rozwój polityki młodzieżowej
Projekty realizowane w ramach programu wpisują się w ideę Europejskiej Stolicy Kultury 2029 oraz obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
fot. materiały prasowe
Pingback: Kolejni lubelscy twórcy dołączyli do grona "Kreatywnych"