czwartek, 21 listopada, 2024
LublinWiadomościZdrowie

USK Nr 4 w Lublinie doceniony za rewolucyjne podejście do rehabilitacji (zdjęcia)

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie został uhonorowany nagrodą w prestiżowym konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – Leaders of VBHC. Kapituła doceniła projekt realizowany w Oddziale Rehabilitacji lubelskiego szpitala. Dzięki jego wdrożeniu znacząco wzrosła skuteczność rehabilitacji, zwiększył się też odsetek pacjentów wracających do pełnej sprawności.

Była to już 6. edycja konkursu organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Wśród laureatów znalazł się projekt „Rewolucja w rehabilitacji: jak wirtualna rzeczywistość, robotyka i egzoszkielety odmieniają sprawność i jakość życia pacjentów” realizowany w Klinicznym Oddziale Rehabilitacji USK Nr 4 w Lublinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Rehabilitacja bez wychodzenia z domu. Lubelscy naukowcy opracowali innowacyjne aplikacje

Projekt otrzymał główną nagrodę w kategorii „Innowacje na rzecz zdrowia”.

Nadzieja dla pacjentów, którzy walczą o powrót do sprawności

Dzięki realizacji projektu, w Oddziale lubelskiego szpitala pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod rehabilitacji przy wykorzystaniu okularów VR, nowoczesnych systemów robotycznych i zaawansowanych egzoszkieletów, co umożliwia prowadzenie zaawansowanych terapii rehabilitacyjnych.

– Egzoszkielety wspierając ruchy pacjentów, umożliwiły bardziej intensywną i precyzyjną rehabilitację, szczególnie w przypadkach osłabienia mięśni lub ograniczeń ruchowych – tłumaczy prof. Tomasz Blicharski kierujący Klinicznym Oddziałem Rehabilitacji USK Nr 4 w Lublinie.

Dodatkowo, lubelski szpital nawiązał współpracę z innymi ośrodkami medycznymi i badawczymi w kraju i za granicą, co umożliwiło wymianę doświadczeń oraz dalszy rozwój innowacyjnych metod terapeutycznych.

– Partnerzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wprowadzili nowy przedmiot nauczania w swoim ośrodku. Z kolei wraz z zespołem z Ukrainy udało się stworzyć specjalistyczną platformę wymiany wiedzy z zakresu nowoczesnych terapii w rehabilitacji – mówi prof. Blicharski.

Ponadto, personel medyczny, w tym lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki oraz psycholodzy przeszli specjalistyczne szkolenia w zakresie zastosowania wprowadzonych technologii. Opracowano też nowe standardy i zastosowano autorskie oprogramowanie w terapii pacjentów.

– Każdy krok, jaki podejmowaliśmy, każda godzina spędzona nad projektem miały jeden cel – przywrócić chorym godność, sprawność, radość życia i nadzieją na lepsze jutro. Widzieliśmy, jak nowoczesne technologie zmieniają ich codzienność. Widzieliśmy pacjentów, którzy po miesiącach trudnej rehabilitacji znów wstają, chodzą, wracają do tego, co kochają. To jest ta prawdziwa nagroda: widok uśmiechów i łez wzruszenia na twarzach tych, którzy z naszą pomocą zrobili krok w stronę nowego życia – powiedział podczas gali konkursu prof. Blicharski.

Konkretne rezultaty

Realizacja projektu zaowocowała m.in. wzrostem skuteczności rehabilitacji, mierzonej liczbą pacjentów osiągających pełną sprawność (z 71-79 proc. do 85-95 proc.). Ponadto, o 41 proc. skrócił się średni czas trwania terapii. Zmniejszył się też odsetek pacjentów z nawrotami urazów lub schorzeń.

Oprócz tego, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym egzoszkieletów, wzrosła liczba pacjentów korzystających z usług rehabilitacyjnych.

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia

Konkurs Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – Leaders of VBHC ma za zadanie wyłonienie i docenienie placówek leczniczych, które rozwijają praktyki nakierowane na jak najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do nakładów poniesionych na opiekę, czyli działają zgodnie z koncepcją Value Based Health Care (VBHC). Kapituła konkursu docenia podmioty, które pomimo trudności związanych z prowadzeniem działalności, przodują w poszukiwaniu sposobów na zwiększanie wartości zdrowotnej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pompy insulinowe wspierane przez sztuczną inteligencję trafiły do lubelskiego szpitala. To najbardziej nowoczesny sprzęt w kraju

Uroczysta gala konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – Leaders of VBHC odbyła się pod koniec września w Warszawie. Poprzedziła ją konferencja dotycząca zmian w placówkach medycznych.

W tegorocznej edycji konkursu szpitale i placówki medyczne zgłosiły aż 96 projektów i inicjatyw w siedmiu kategoriach.

USK Nr 4 w Lublinie doceniony za rewolucyjne podejście do rehabilitacji

2 komentarze do “USK Nr 4 w Lublinie doceniony za rewolucyjne podejście do rehabilitacji (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *