LublinWiadomości

Z Lublina wkrótce zobaczymy Manhattan. Światowe metropolie dołączają do lubelsko-wileńskiego projektu

Wiosną polsko-litewski projekt Portal rozszerzy się o nowe miasta. Do Lublina i Wilna dołączą dwie światowe metropolie: Nowy Jork oraz Dublin.

Lublin i Wilno są połączone Portalem od 2021 roku. W stolicy Litwy duży okrągły ekran znajduje się przed głównym dworcem kolejowym. Natomiast w Lublinie dobrze znany mieszkańcom obiekt stoi w samym centrum miasta.

Portal przekazuje w czasie rzeczywistym obraz z lubelskiego deptaka oraz Placu Litewskiego za pośrednictwem łącza internetowego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Niebieski kwiecień w Lublinie. Miasto włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Główną ideą przyświecająca realizacji „Portalu” było stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale też dla instytucji i organizacji. Pomysłodawcą projektu jest litewski artysta Benediktas Gylys. Dzięki kilkuletnim staraniom jego fundacji, jeszcze tej wiosny do sieci portali dołączą dwa kolejne miasta: Nowy Jork i Dublin.

– Początkowo realizowane będą dwa równoległe połączenia: Nowy Jork – Dublin oraz Lublin – Wilno, a od lipca tego roku wszystkie cztery ośrodki połączą się razem w systemie rotacyjnym. W związku z tym od dzisiaj, tzn. 11 kwietnia, trwają prace serwisowe, które przygotują lubelski Portal do połączenia z nowymi miastami – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

W Nowym Jorku instalacja pojawi się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Manhattanu – Flatiron South Public Plaza na Broadwayu, Fifth Avenue i 23rd Street, obok słynnego Flatiron Building i zostanie zaprezentowana przez Flatiron NoMad Partnership we współpracy z nowojorskim Departamentem ds. programu artystycznego i transportu oraz Fundacją Simonsa.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystartował konkurs fotograficzny #Lublintravel 2024

Z kolei w Dublinie Portal stanie naprzeciwko głównej ulicy stolicy, O’Connell Street i będzie ukazywał widok słynnego budynku The General Post Office oraz monumentu The Spire of Dublin. W stolicy Irlandii projekt realizuje Rada Miasta w ramach Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki 2024.

Po stronie polskiej operatorem „Portalu” są Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz Miasto Lublin

fot. Miasto Lublin

2 komentarze do “Z Lublina wkrótce zobaczymy Manhattan. Światowe metropolie dołączają do lubelsko-wileńskiego projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *