LublinWiadomości

Niebieski kwiecień w Lublinie. Miasto włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Akcja „Zaświeć się na niebiesko”, „Niebieski korowód” czy „Okienny display” – to tylko niektóre elementy obchodów Lubelskich Dni Autyzmu. Rozpoczną się one we wtorek, 2 kwietnia, od symbolicznego podświetlenia Placu Litewskiego i Areny Lublin. Przez cały kwiecień będzie można też m.in. skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów.

Co roku 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Święto zostało zainicjowane przez państwo Katar i poparte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

Z tej okazji Miasto Lublin już od kilku lat w włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko”, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat potrzeb i trudności osób z autyzmem. W związku z tym, we wtorek, 2 kwietnia, topola tzw. „Baobab”, donice kasztanowców oraz fontanny na Placu Litewskim od godz. 19:20 do północy rozbłysną na kolor niebieski. Do akcji włączy się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie, podświetlając okolicznościowo stadion Arena Lublin.

Z kolei w piątek, 5 kwietnia, ulicami Lublina przejdzie „Niebieski Spacer” przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” oraz „Niebieski korowód” uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 przy ul. Bronowickiej oraz Szkoły Filialnej dla dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera z ul. Kurantowej. W geście solidarności z osobami z autyzmem, okna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Głuskiej zostaną przybrane kolorowymi puzzlami – „Okienny display”, a na stronie internetowej ośrodka zostanie umieszczony film „Jak czuję świat”, którego bohaterami są uczniowie ze spektrum autyzmu.

Przez cały kwiecień będzie można też skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem oraz ich rodzin, a także uzyskać wsparcie psychologów w formie konsultacji stacjonarnych lub telefonicznych.

Ale to nie wszystko. W ramach obchodów Lubelskich Dni Autyzmu, lubelska WSEI zaprasza na IX Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Diagnoza, edukacja, rewalidacja dziecka z ASD – praktyczne wykorzystanie wybranych metod”, która odbędzie się 16 maja w siedzibie Akademii przy ul. Projektowej 4.

– Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu są okazją do kształtowania w każdym z nas postawy tolerancji, akceptacji i wrażliwości. Osoby z autyzmem mają trudności z wyrażaniem siebie, postrzeganiem świata, budowaniem odpowiednich relacji z innymi. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, które pozwolą na ich poznanie i zrozumienie – mówi Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Pełny program obchodów Lubelskich Dni Autyzmu, w tym terminy i miejsca konsultacji znajduje się pod tym linkiem.

3 komentarze do “Niebieski kwiecień w Lublinie. Miasto włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *