LublinWiadomości

Na Czechowie powstaje dom dla osób z niepełnosprawnością

Przy ul. Poturzyńskiej na lubelskim Czechowie, obok dziennego ośrodka dla młodzieży, powstaje Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Parterowy budynek stanie się domem dla osób z niepełnosprawnością. Pierwsi podopieczni w nowej placówce pojawią się jeszcze w tym roku.

W nowej placówce na lubelskim Czechowie opiekę i wsparcie otrzymają dorosłe osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 w Lublinie doczeka się nowoczesnego obiektu

– Obiekt jest już w stanie surowym zamkniętym. Aktualnie wykonawca zakończył prace związane z wykonaniem pokrycia dachu oraz podziemnej kanalizacji sanitarnej i rozpoczął montaż instalacji wewnątrz budynku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Prace przy budowie jednokondygnacyjnego obiektu przy ul. Poturzyńskiej 1 ruszyły jeszcze w ubiegłym roku.

– Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie nową jednostką organizacyjną Miasta Lublin z zakresu pomocy społecznej. Nowa placówka to odpowiedź Miasta na potrzeby społeczne i oferta uzupełniająca dla trzech prowadzonych przez miasto ośrodków wsparcia osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Obecnie na terenie nieruchomości przy ul. Poturzyńskiej 1 znajduje się także budynek Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Komfortowe warunki dla osób z niepełnosprawnością

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie dla 6 osób w formie pobytu całodobowego i dla 14 osób w formie pobytu dziennego. W Centrum zostanie zatrudniony specjalistyczny personel, m.in. terapeuci, instruktorzy, pielęgniarki, opiekunowie, czy psychologowie.

Wokół nowego budynku powstaną alejki spacerowe, trawniki, rabat oraz elementy małej architektury ogrodowej. Mieszkańcy będą mieli również możliwość uprawy ziół i kwiatów w ogródku. Natomiast w części mieszkalnej i terapeutycznej znajdzie się taras umożliwiający uczestnikom odpoczynek oraz korzystanie z zajęć na świeżym powietrzu.

W budynku Centrum o łącznej powierzchni użytkowej 424 m2 pojawią się m.in. jednoosobowe pokoje z łazienkami na potrzeby osób przebywających całodobowo, pokój pobytu dziennego, sala do zajęć grupowych i indywidualnych, sala do fizjoterapii, pokój medyczny oraz wyciszeń, a także pomieszczenia gospodarcze i dla personelu.

W budynku wydzielone zostaną również pomieszczenia do obsługi cateringu i ogólnodostępna kuchnia.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niebieski kwiecień w Lublinie. Miasto włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne uzupełni ofertę trzech miejsc wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi: Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Poturzyńskiej 1, Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Głowackiego 26 A oraz Ośrodka Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” przy ul. Zbożowej 22a.

Budowa nowego ośrodka została dofinansowana kwotą 3,15 milionów złotych ze środków Funduszu Solidarnościowego, w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.

Zgodnie z umową, placówka powinna być gotowa na przyjęcie podopiecznych jesienią tego roku.

fot. Miasto Lublin

2 komentarze do “Na Czechowie powstaje dom dla osób z niepełnosprawnością

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *