LublinWiadomości

Na Politechnice Lubelskiej będą oddawać krew

Przez dwa najbliższe dni pracownicy, doktoranci i studenci Politechniki Lubelskiej będą oddawać krew. Jak podkreślają organizatorzy akcji: – dzięki podobnym inicjatywom banki krwi wzbogacają się o kolejne litry, ale również zwiększa się świadomość społeczna na temat znaczenia krwiodawstwa.

Krew będzie można oddać w najbliższy wtorek i środę (9 i 10 kwietnia) w godz. 8:30-14:00 w sali 414 Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL (Rdzewiak). Do udziału w akcji zachęca Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Politechnice Lubelskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

– Każda jednostka krwi może mieć ogromne znaczenie dla życia i zdrowia innych osób. Dlatego warto regularnie oddawać krew, jeśli tylko nasze zdrowie na to pozwala. To prosta, ale jednocześnie niezwykle wartościowa forma pomocy – mówi dr inż. Jakub Szabelski, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Politechnice Lubelskiej. I dodaje: – Budujące jest to, że liczba osób deklarująca chęć niesienia pomocy stale rośnie. Podczas 15. edycji zebraliśmy łącznie 550,75 litrów krwi.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Niebieski kwiecień w Lublinie. Miasto włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Jak się okazuje wśród społeczności akademickiej wielu jest takich, którzy regularnie oddają krew. Jednym z nich jest Paweł Bartosik, który pracuje na Wydziale Budownictwa i Architektury. Honorowo oddaje krew od 2009 roku – Można powiedzieć, że mam to we krwi… W sumie oddałem ponad 30 litrów. Dla mnie jest to oczywisty sposób na pomoc drugiemu człowiekowi – przyznaje Bartosik.

Do punktu zbiórki należy przyjść wypoczętym, po lekkim posiłku i dobrze nawodnionym, z dokumentem tożsamości.

Procedura kwalifikacyjna polega na pobraniu próbki krwi do badań, wypełnieniu ankiety i wywiadzie lekarskim. Dopiero po tym dochodzi do faktycznego oddania 450 ml krwi, które nie trwa zwykle więcej niż 5-10 minut.

fot. PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *