LublinWiadomości

Mistrzowski turniej w speedcubingu w Lublinie. Kto najszybciej ułoży kostkę Rubika?

W dniach 20 i 21 kwietnia w Hali Sportowej Politechniki Lubelskiej odbędzie się mistrzowski turniej w speedcubingu: Zawody Cube4fun Lublin on WEiI 2024 o Puchar Dziekana Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Speedcubing, zwany także speedsolvingiem, to dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych należących do jej rodziny łamigłówek logicznych. Planowane jako rozrywka, układanie kostki stało się z czasem sportem. Od 1982 roku najlepsi speedcuberzy mierzą się w mistrzostwach świata w tej dyscyplinie. Amerykanin Max Park, aktualny czempion globu, jest również rekordzistą świata w kostce Rubika 3x3x3 – ułożył ją w czasie 3,13 sekundy.

Swój wkład w rozwój speecubingu mieli również Polacy. Mistrzem Świata z 2011 roku jest Michał Pleskowicz, który zwyciężył z wynikiem 8,65 sekundy. Tymon Kolasiński jest trzecim obecnie najszybszym zawodnikiem świata w kostce 3x3x3 (3,85 s) i drugim w kostce 5x5x5 (33,60 s). Rekord świata w kostce 2x2x2 należy do Teodora Zajdera (0,43 s).

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Złote dziecko polskiego snookera” z brązowym medalem Mistrzostw Europy

Jako, że lubelskie zawody odbywają się pod auspicjami World Cube Association, każdy ustanowiony w ich trakcie wynik będzie oficjalnie uznany, a każdy rekord świata stanie się też rekordem Guinnessa.

Partnerem wydarzenia jest Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego WEiI. Patronatem objęli je również Prorektor ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. inż. Paweł Droździel oraz Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu.

Informacje na temat zawodów dostępne są na stronie cube4fun.pl

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *