czwartek, 21 listopada, 2024
LublinWiadomości

W Lublinie rusza kampania „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”

Po raz kolejny startuje ogólnopolska kampania „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”. W Lublinie zaplanowane działania obejmują szeroki zakres wsparcia od dyżurów specjalistów, poprzez warsztaty, aż po porady telefoniczne, ukierunkowane na pomoc osobom dotkniętym przemocą lub zagrożonym jej wystąpieniem.

Lublin po raz kolejny włączają się do ogólnopolskiej kampanii „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”. Inicjatywa, koordynowana przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, zwraca uwagę na problem przemocy w rodzinie, jednocześnie oferując wszechstronne wsparcie ofiarom.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Magia Świąt”. Miasto zaprasza na rodzinne warsztaty kulinarne

Termin kampanii, która rozpoczyna się 25 listopada, a kończy 10 grudnia, nie jest przypadkowy. Rozpoczyna się ona bowiem od Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a kończy Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Głównym celem inicjatywy jest podkreślenie potrzeby globalnego zaangażowania w eliminację przemocy wobec kobiet.

Pomoc ofiarom przemocy obejmuje nie tylko wsparcie bezpośrednie, ale również działania profilaktyczne i prawne, a także kampanie edukacyjne zwiększające świadomość społeczną.

W ramach tegorocznej odsłony Kampanii przedstawiciele licznych stowarzyszeń i instytucji będą m.in. pełnić dyżury dla wszystkich osób zagrożonych przemocą, doświadczających przemocy oraz świadków przemocy. W tegorocznym harmonogramie znalazły się również warsztaty i prelekcje z zakresu, m.in. przeciwdziałania przemocy domowej czy radzenia sobie z agresją.

Z kolei na zakończenie Kampanii, 10 grudnia, iluminacja Placu Litewskiego w godz. 17:00-19:00 zmieni barwę na pomarańczową. Kolor ten jest symbolem bezpiecznej przyszłości, wolnej od przemocy.

– Zachęcamy każdą osobę potrzebującą wsparcia do uczestnictwa w akcji. Wspólnie z działającymi w naszym mieście instytucjami, służbami oraz organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy szeroką ofertę pomocy. Wszystkie zorganizowane dyżury, porady oraz warsztaty mają charakter nieodpłatny – mówi Adam Mołdoch, Przewodniczący Zespołu nterdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej.

Gdzie można uzyskać wsparcie?

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie przygotowało dyżury prawnika oraz dyżury interwenta, zarówno w formie stacjonarnej w siedzibie CIK przy ul. Probostwo 6a, jak i telefonicznej (pod numerem 575-983-457), a także dyżur psychologiczny w języku polskim oraz ukraińskim. W siedzibie CIK zaplanowano również dodatkowe dyżury prawne w terminach 27 listopada (w godz. 9:00-11:00) oraz 4 grudnia (w godz. 13:00-15:00), podczas których zainteresowani będą mogli zapoznać się, m.in. ze wzorami pism procesowych. Ponadto, pracownik socjalny Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Północnej 3 będzie pełnić dyżury z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej dla wszystkich osób korzystających ze wsparcia CIK oraz ich rodzin, w terminach: 26 i 27 listopada, w godz. 10:00-12:30.

Poradnictwo w zakresie m.in. przeciwdziałania przemocy domowej, a także warsztaty z psychologiem o sposobach radzenia sobie z agresją będą prowadzone również w Hostelu dla osób w kryzysie Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Bronowickiej 3. Dodatkowo odbędą się tam spotkania z zakresu zapobiegania i eliminowania przemocy oraz wykład dotyczący równego traktowania.

W siedzibie Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Probostwo 6a zorganizowano ponadto warsztaty dla lubelskich studentek, poruszające tematykę przemocy oraz przybliżające możliwości uzyskania wsparcia. Wydarzenie odbędzie się 10 grudnia w godzinach 16:00-18:00.

W ramach Kampanii zaplanowano również warsztaty „Równe traktowanie ze względu na płeć – niezbędnik pomagacza”, które odbędą się 5 grudnia w godz. 9.00-13.00. Aby wziąć udział w spotkaniu należy do 29 listopada przesłać zgłoszenie na adres e-mail: [email protected]. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowo pracownicy CIK będą prowadzić w mediach społecznościowych działania informacyjno-edukacyjne, publikując treści dotyczące, m.in. pokoleniowej transmisji przemocy czy procedury „Niebieskiej Karty”.

Dodatkowo, od 25 listopada do 10 grudnia pracownicy Sekcji ds. przeciwdziałania przemocy domowej MOPR będą pełnić dyżury (w siedzibie Sekcji przy ul. Głębokiej 11 oraz pod numerami telefonu: 81 466 54 86 i 81 466 54 87). Oprócz tego, pracownicy Sekcji będą udzielali porad z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej i interwencji kryzysowej w siedzibie Stowarzyszenia AGAPE przy ul. Bernardyńskiej 5 w terminach 26 i 28 listopada oraz 2 grudnia, w godz. 9:00-11:00.

Ponadto, w siedzibie Sekcji zostały zorganizowane także dyżury prawników z Okręgowej Rady Adwokackiej oraz Prokuratury, funkcjonariuszy Policji, a także przedstawicieli Kuratorskiej Służby Sądowej, podczas których udzielane będą specjalistyczne porady dla osób doznających przemocy oraz świadków przemocy domowej.

Mieszkańcy potrzebujący wsparcia będą mogli skorzystać również z pomocy Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Dyżur Przewodniczącego, podczas którego będzie można uzyskać informacje m.in o tym, czym jest przemoc, jakie są zasady wszczynania procedury „Niebieskiej Karty” oraz gdzie szukać wsparcia, odbędzie się 28 listopada w godz. 16:00-17:30 w Parafii św. Marcina, przy ul. Krężnickiej 136.

W działania włączyły się także lubelskie organizacje pozarządowe. Fundacja Sempre a Frente przeprowadzi konsultacje online dla rodziców/opiekunów, którzy chcieliby porozmawiać m.in. o trudnościach wychowawczych, kryzysach przeżywanych przez dziecko czy własnych problemach doświadczanych w związku z rodzicielstwem. Konsultacje będą prowadzone przez psychologa w okresie od 18 listopada do 20 grudnia lub do wyczerpania miejsc, w poniedziałki w godz. 8:00-10:00, w środy w godz. 10:00-14:00 oraz w piątki od godz. 16:00. W celu zapisu na konsultacje należy zgłosić się drogą mailową na adres [email protected].

Katolickie Stowarzyszenie AGAPE zorganizowało dyżury prawne, podczas których każda osoba pokrzywdzona przestępstwem będzie mogła uzyskać bezpłatną pomoc i wsparcie specjalisty. Spotkania odbędą się w siedzibie organizacji przy ul. Bernardyńskiej 5 w terminach:
– 25 listopada (poniedziałek) – godz. 10:00-13:00,
– 27 listopada (środa) – godz. 17:00-19:00,
– 29 listopada (piątek) – godz. 10:00-13:00,
– 30 listopada (sobota) – godz. 9:00-12:00,
– 4 grudnia (piątek) – godz. 10:00-13:00.
Informacje i zapisy pod numerem telefonu 81 534 38 87 oraz za pośrednictwem poczty e-mail: [email protected].

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejny krok do utworzenia Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

Zaplanowane są także stacjonarne dyżury psychologa i prawnika w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej, działającym w strukturach Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy ul. Chmielewskiego 9. Spotkania z psychologiem odbędą się 25 listopada w godz. 16:00-18:00 oraz 29 listopada w godz. 16:30-18:30, zaś z prawnikiem 27 listopada w godz. 15:30-17:30 i 9 grudnia w godz. 11:00-13:00. Ponadto przedstawiciel Caritas Archidiecezji Lubelskiej 27 listopada od 12:00 do 13:00 będzie pełnił dyżur w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Zuchów 1, podczas którego osoby potrzebujące wsparcia otrzymają porady w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Z kolei Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało spotkanie dla uchodźców i migrantów, w szczególności matek z dziećmi. Wydarzenie odbędzie się 30 listopada o godz. 10:00 w siedzibie Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15 i będzie miało na celu podniesienie świadomości na temat problemu przemocy domowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *