sobota, 21 grudnia, 2024
LublinWiadomościZdrowie

W szpitalu przy al. Kraśnickiej po raz pierwszy zmniejszono żołądek przy pomocy robota da Vinci (foto)

W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej (CERO), działającym w szpitalu przy al. Kraśnickiej, po raz pierwszy odbyły się operacje zmniejszenia żołądka przy użyciu systemu robotycznego. Lubelski ośrodek jako drugi w Polsce będzie wykonywał tego typu zabiegi przy użyciu robota da Vinci.

Zabieg zmniejszenia żołądka przy użyciu systemu robotycznego gościnnie przeprowadzili lek. Maciej Pastuszka i lek. Piotr Cedrowicz – specjaliści z Ośrodka Chirurgicznego Leczenia Otyłości w Łęcznej oraz dr n. med. Jerzy Draus, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i kolorektalnej związany z CERO.

Otyłość epidemią XXI wieku

Według WHO otyłość to epidemia XXI wieku, która prowadzi do rozwoju wielu schorzeń, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metaboliczne czy nowotwory. Osoby z nadwagą i otyłością mają zmniejszoną tolerancję wysiłku, dokuczają im bóle stawowe, odczuwają problemy z oddychaniem i krążeniem.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W lubelskim szpitalu operują rzadkie przypadki guzów. Zespół zasilił światowej sławy ekspert (zdjęcia)

– Chorzy na otyłość są często wykluczeni z normalnego życia. Nie są w stanie pracować. Wymagają pomocy innych osób w codziennym funkcjonowaniu. Leczenie bariatryczne jest dla nich szansą na powrót do zdrowia i normalnego życia. Operacje bariatryczne są często ostatnim ratunkiem dla pacjentów z otyłością olbrzymią. Prowadzą do znaczącej redukcji masy ciała, co w efekcie poprawia ogólną wydolność organizmu oraz po pewnym czasie powoduje wycofanie lub złagodzenie objawów chorób towarzyszących otyłości – mówi lek. Maciej Pastuszka, specjalista chirurg, bariatra, lekarz koordynujący Oddziału Chirurgicznego Ogólnego SPZOZ w Łęcznej.

Leczenie otyłości

Budowę ciała i stopień odżywienia określić można za pomocą wskaźnika BMI (ang. body mass index). Jego obliczenie jest bardzo proste, wystarczy jedynie wpisać swój wzrost i wagę do dostępnego w Internecie kalkulatora. Prawidłowe BMI mieści się w przedziale 20–25 kg/m2. Powyżej 30 kg/m2 rozpoznajemy otyłość. Pacjenci, których BMI przekracza 40 kg/m2, kwalifikują się do leczenia bariatrycznego.

Proces leczenia rozpoczyna się od wizyty bariatrycznej, podczas której przeprowadzany jest wywiad i badanie lekarskie. Chory otrzymuje informacje o kolejnych etapach leczenia i kierowany jest na niezbędne badania diagnostyczne oraz konsultacje specjalistów: dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty, kardiologa, pulmonologa oraz chirurga. W razie potrzeby otrzymuje odpowiednie leczenie farmakologiczne. Wraz z dietetykiem pacjent pracuje nad zmianą nawyków żywieniowych. Pod kontrolą fizjoterapeuty zwiększa swoją aktywność fizyczną. Często konieczna jest także pomoc psychologiczna.

Efektem tak prowadzonych kilkumiesięcznych przygotowań jest znacząca poprawa wydolności organizmu chorego oraz redukcja wyjściowej masy ciała o co najmniej 5 proc. Przygotowany w ten sposób pacjent kwalifikowany jest do operacji. Rodzaj zabiegu dobierany jest indywidualnie w oparciu o wyniki badań, sytuację kliniczną oraz preferencje pacjenta. Najczęściej wykonywane operacje to sleeve gastrectomia (rękawowa resekcja żołądka) i gastric bypass (ominięcie żołądkowe met Roux-en-Y).

– Przez 10 lat wraz z moim zespołem wykonaliśmy ponad 2 tys. pierwotnych operacji bariatrycznych oraz kilkaset bardzo skomplikowanych operacji rewizyjnych. Wszystkie operacje przeprowadzane były laparoskopowo. Ostatnio zoperowana pacjentka miała BMI 90 kg/m2 i ważyła ponad 250 kg. W naszym ośrodku operujemy także chorych z otyłością olbrzymią, którzy wymagają leczenia operacyjnego innych chorób chirurgicznych. Użycie robota da Vinci w bariatrii może znacznie ułatwić, a czasem wręcz umożliwić wykonanie szczególnie trudnych operacji. Myślę, że znajdzie swoje miejsce w chirurgii chorych na otyłość – dodaje dr Maciej Pastuszka.

Podczas pierwszej robotycznej sesji bariatrycznej w WSS zoperowano trzech pacjentów. Operacje przebiegły zgodnie z planem. Po zabiegach pacjenci zostali wypisani do domu w pierwszej i drugiej dobie po operacji. Przez rok pozostaną pod kontrolą zespołu wielodyscyplinarnego, który pomoże im powrócić do normalnego życia. U jednego z pacjentów pooperacyjna redukcja masy ciała umożliwi przeprowadzenie skomplikowanej operacji ortopedycznej, dzięki której będzie mógł chodzić.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: COZL wprowadza innowacyjną metodę leczenia raka gruczołu krokowego implantami jodu

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi pacjentami. Są w dobrej kondycji. Przed nimi nowe wyzwania i zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, ale także całego stylu życia. Otyłość jest chorobą nieuleczalną i pacjenci powinni pozostać pod opieką psychologa oraz ośrodka prowadzącego leczenie bariatryczne jak najdłużej – mówi Dorota Cichocka, koordynator Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii. Łącznie wykonano w szpitalu 740 operacji w asyście da Vinci.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *