czwartek, 2 stycznia, 2025
LublinWiadomości

Zmiany, zmiany, zmiany… Lublin żegna targowisko przy ul. Ruskiej i stary dworzec przy ul. Tysiąclecia

Targowisko przy ul. Ruskiej w Lublinie kończy działalność z końcem grudnia 2024 roku, a stary dworzec autobusowy przy ul. Tysiąclecia przestanie działać pod koniec lutego 2025 roku. Decyzje te wzbudzają emocje zarówno wśród handlujących, jak i przewoźników. Co czeka te tereny w przyszłości?

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim kończy się działalność jednego z najbardziej charakterystycznych punktów handlowych w Lublinie – targowiska przy ul. Ruskiej. Po latach sporów i negocjacji handlujący muszą opuścić teren, który przez dekady był miejscem spotkań i zakupów. Ostateczny termin wyznaczono na 31 grudnia, a handlowcy mają czas do 6 stycznia, by uprzątnąć swoje stanowiska.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż mieszkań w Lublinie wyhamowała. Kupujący czekają na lepsze warunki?

Decyzję o likwidacji targowiska tłumaczono koniecznością uporządkowania terenu i dostosowania go do nowych planów.

– Musimy uporządkować teren po dworcu. Mamy XXI wiek, samo centrum miasta, a wygląda to tak, jak wygląda – mówi wicemarszałek Piotr Breś.

Przypomnijmy w styczniu br. Anna Kusiak, ówczesna prezes Lubelskich Dworców, poinformowała kupców, że muszą opuścić targowisko do końca kwietnia. Po interwencji u marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego udało się przesunąć ten termin na koniec roku. W lipcu, tuż przed swoją rezygnacją, prezes Kusiak ponownie próbowała usunąć handlujących. Argumentowano to wtedy tym, że kupcy nie spełnili wymagań formalnych dotyczących rejestracji działalności. Handlujący z kolei twierdzili, że chcieli podpisać nowe umowy, ale wskazywali na opieszałość ze strony zarządcy terenu. Znów wybuchły protesty, które przyniosły skutek w postaci potwierdzenie terminu zamknięcia na koniec grudnia.

Co dalej ?

Większość sprzedawców przeniesie się na Targ pod Zamkiem przy al. Unii Lubelskiej. Jednak dla wielu z nich zmiana ta nie jest łatwa. Jak podkreślają sami zaineresowani, koszty wynajmu są tam wysokie, a zarząd targowiska nie ma pomysłu na przyciągnięcie klientów. Inni planują wznowić działalność przy ul. Pocztowej, w pobliżu nowego Dworca Lublin.

Podobny los czeka stary dworzec autobusowy przy ul. Tysiąclecia. Ostateczny termin zakończenia jego działalności wyznaczono na 28 lutego 2025 roku. Docelowo cały ruch ma przejąć wybudowany za blisko 350 mln zł nowy Dworzec Lublin.

Decyzja o przesunięciu terminu z końca stycznia na luty zapadła po apelach przewoźników, którzy wskazywali na trudności związane z uzyskiwaniem zezwoleń i zmianą lokalizacji. Obecnie korzysta z niego 33 przewoźników krajowych i 48 wykonujących kursy zagraniczne.

Tereny po targowisku i dworcu mają zostać uporządkowane, co według władz województwa jest priorytetowym zadaniem na najbliższe miesiące. Jak zapowiedział wicemarszałek Piotr Breś, w ciągu trzech miesięcy ma zapaść decyzja dotycząca przyszłości tych lokalizacji.

Rozważana jest m.in. sprzedaż terenu lub realizację projektu naukowego – eksploratorium Marii Skłodowskiej-Curie, wzorowanego na warszawskim Centrum Nauki Kopernik. List intencyjny w sprawie utworzenia w Lublinie Regionalnego Centrum Nauki, Edukacji i Nowych Technologii podpisano w październiku br. Jego sygnatariuszami są rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prof. Radosław Dobrowolski, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Póki co główne wyzywanie stanowi pozyskanie źródeł finansowania całej inwestycji, której wstępny koszt oszacowano na ok. 300 mln zł.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nadchodzi rewolucja w gospodarowaniu odpadami. Lubelscy radni przegłosowali wyższe opłaty i nowe zasady naliczania

Na razie jednak zarówno na placu przy ul. Ruskiej, jak i w rejonie starego dworca mają powstać płatne parkingi. To rozwiązanie tymczasowe, które ma pomóc spółkom zarządzającym tymi terenami utrzymać się finansowo w okresie przejściowym.

Jeden komentarz do “Zmiany, zmiany, zmiany… Lublin żegna targowisko przy ul. Ruskiej i stary dworzec przy ul. Tysiąclecia

  • Ciekawe czy pamiętają, że rozwiązania tymczasowe są najtrwalsze. Żeby parkingi nie były przez następne dziesięciolecia – to będzie pięknie lepiej nie myśleć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *