Lubelskie CBZC rozbiło grupę oszustów działających metodą „na pracownika banku”. 13 osób zatrzymanych!
W wyniku dużej, przeprowadzonej na terenie całego kraju operacji, policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą tzw. metodą „na pracownika banku”. Zatrzymano w sumie 13 osób, które podszywając się pod pracowników banków doprowadzali swoje ofiary do instalacji na komputerze oprogramowania (tzw. zdalny pulpit), umożliwiającego zdalny dostęp, a w konsekwencji kradzież zgromadzonych na kontach bankowych pieniędzy. Decyzją Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie 8 członków grupy zostało tymczasowo aresztowanych.
„Dzień dobry, jestem pracownikiem banku, w którym ma Pan założone konto. Zauważyliśmy na nim podejrzane operacje. Aby uchronić Pana środki konieczny jest ich transfer na konto techniczne. Pomogę Panu w tej operacji…”. Tak mogła wyglądać jedna z wielu rozmów prowadzona przez członków przestępczej grupy, którą rozbili właśnie policjanci z CBZC przy ścisłej współpracy z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego i wsparciu funkcjonariuszy z innych Wydziałów CBZC w kraju, a także innych jednostek Policji,
>>> Dwaj młodzi Ukraińcy zatrzymani w sprawie oszustwa „na pracownika banku”
W wyniku dużej operacji o ogólnopolskim zasięgu policjanci zatrzymali 13 osób i zabezpieczyli wiele dowodów wskazujących na przestępczą działalność grupy, w tym m. in. kilkadziesiąt telefonów, komputery, karty SIM, przenośne nośniki pamięci a także dokumentację bankową i odzież wykorzystywaną podczas wypłat pieniędzy z bankomatów. Policjanci zabezpieczyli również sztabki złota, biżuterię, pieniądze w różnej walucie w łącznej kwocie ponad 44 tys. zł. i 94 banknoty stu dolarowe, które jak wynika ze wstępnej analizy, mogą być fałszywe. Wartość mienia zabezpieczonego przez policję wynosi ponad 400 tys. złotych.
![Lubelskie CBZC rozbiło grupę oszustów działającą tzw. metodą "na pracownika banku". 13 osób zatrzymanych](https://lublinews.pl/wp-content/uploads/2024/01/CBZC-4.jpg)
Przestępczy proceder polegał na zakładaniu rachunków bankowych przez osoby użyczające swoje dane, które następnie wykorzystywane były do tzw. „spoofingu”.
– Członkowie grupy przestępczej dokonywali przelewów nielegalnie pozyskanych środków pieniężnych z kont bankowych założonych na tzw. „słupy”. Sprawcy telefonowali do prawdopodobnie losowo wybranych osób i podszywając się pod pracowników banków, w trakcie prowadzonych rozmów wzbudzali u pokrzywdzonych przekonanie, że pieniądze zgromadzone na ich rachunkach bankowych są zagrożone. Następnie pod pozorem chęci ochrony środków i przy zastosowaniu metod socjotechniki doprowadzali do zainstalowania na komputerze pokrzywdzonego oprogramowania umożliwiającego zdalną kontrolę nad sprzętem – wyjaśnia rzecznik Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Poprzez takie działanie uzyskiwali dostęp do kont bankowych pokrzywdzonych. Następnie wykonywali przelewy na wcześniej utworzone rachunki.
Jak informuje policja, w wielu przypadkach pokrzywdzeni pod wpływem emocji sami przelewali zgromadzone środki pieniężne na wcześniej przygotowane konta. Ostatecznie środki te wypłacane były w bankomatach głównie na terenie Warszawy.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Dzień dobry, dzwonię z banku…”. 38-latek stracił ponad 40 tys. zł
Ośmiu zatrzymanych zostało doprowadzonych do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Na pięciu pozostałych zatrzymanych prokurator nadzorujący śledztwo, nałożył zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny, a także poręczenia majątkowe.
– Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczone są kolejne zatrzymania – poinformował rzecznik CBZC.
![Lubelskie CBZC rozbiło grupę oszustów działającą tzw. metodą "na pracownika banku". 13 osób zatrzymanych](https://lublinews.pl/wp-content/uploads/2024/01/CBZC.jpg)
![Lubelskie CBZC rozbiło grupę oszustów działającą tzw. metodą "na pracownika banku". 13 osób zatrzymanych](https://lublinews.pl/wp-content/uploads/2024/01/CBZC-6.jpg)
Pingback: Nowa forma oszustwa. Tym razem "na konsultantkę portalu ogłoszeniowego"
Pingback: Fałszywy policjant zatrzymany. 32-latek wyłudził łącznie 300 tys. zł
Pingback: 67-latka straciła ponad ćwierć miliona zł. Skusiła ją reklama z wizerunkiem znanego prezentera
Pingback: Dwoje Ukraińców i Gruzin odpowiedzą za oszustwo metodą "na pracownika banku"