W Lublinie piesi i rowerzyści będą bezpieczniejsi. Zakończyła się realizacja unijnego projektu
Azyle, wyświetlacze prędkości i dodatkowe elementy uspokojenia ruchu pojawiły się na wybranych przejściach dla pieszych w Lublinie. Wszystko w ramach projektu zrealizowanego dla poprawy bezpieczeństwa pieszych i kierowców.
Wyposażenie wybranych przejść dla pieszych w specjalne wyświetlacze oraz azyle ma sprawić, że korzystanie z infrastruktury drogowej będzie bardziej bezpieczne i komfortowe.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Zielone światło dla rozbudowy ul. Węglarza. Miasto podpisało umowę z wykonawcą
Jak poinformował Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, zakończono już odbiory zadań wykonanych w ramach projektu realizowanego na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Działania objęły łącznie 6 lokalizacji w Lublinie.
Na ul. Zemborzyckiej, przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych, pojawiły się 2 azyle dla pieszych. Zlikwidowano pas do skrętu w lewo i wyznaczono dodatkową powierzchnię wyłączoną z ruchu.
Podobnie na ul. Wileńskiej, na odcinku ul. Wajdeloty – ul. Głęboka. Tutaj powstaniu azyli towarzyszyło przesunięcie przejścia dla pieszych usytuowanego w pobliżu zatoki autobusowej.
Z kolei na ul. Zana, przy ul. Krasińskiego dokonano innego podziału szerokości jezdni na odcinku poprzedzającym przejście dla pieszych.
Ponadto, w celu uspokojenia ruchu, zainstalowano wyświetlacze prędkości w rejonach przejść dla pieszych. Po 4 przy al. Witosa (ul. Rolna Osada) i ul. Krańcowej (ul. Kossaka) oraz 2 przy ul. Nałęczowskiej (ul. Gnieźnieńska).
Gdy pojazd, zbliżając się do przejścia, przekroczy dozwoloną prędkość, jego kierowca zobaczy na wyświetlaczu czerwoną, smutną ikonę. Natomiast kiedy dostosuje prędkość do dozwolonej lub będzie jechał jeszcze wolniej ikonka „uśmiechnie się” na zielono.
Jak informuje lubelski Ratusz, na wybranych przejściach wykonano także m.in.: płytki z wypustkami dla osób z dysfunkcją wzroku, montaż punktowych elementów odblaskowych, pasy wibracyjno-akustyczne oraz słupki przeszkodowe jako zabezpieczenie powierzchni przeznaczonej dla pieszych.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budowa ul. Sławinek. W przyszłym miesiącu ruszają prace
Na realizację wszystkich zadań w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych w mieście Lublin” Miasto pozyskało wsparcie finansowe ze środków unijnych w kwocie blisko 400 tys. zł.
Prace wykonało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A., a ich koszt wyniósł ponad 658 tys. złotych.
Dla poprawy bezpieczeństwa pieszych, w tym roku doświetlono również przejście pieszo-rowerowe przez ul. Sławinkowską w pobliżu ul. Świerkowej oraz przejście przez ul. Willową – w rejonie kościoła pw. Św. Brata Alberta, a także to naprzeciwko wejścia do Ogrodu Botanicznego UMCS. Z kolei dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, poprawiła się jakość oświetlenia przejść dla pieszych na wysokości ulic: Strumykowej, Gnieźnieńskiej i Ślężan. Na ukończeniu jest także ustawianie 4 słupów oświetleniowych na przejściu dla pieszych u zbiegu ulic Bohaterów Monte Cassino i Krasińskiego.
Pingback: Rowerowa mapa krytyczna Lublina. Ostatni dzwonek na zgłoszenia