niedziela, 8 września, 2024
LubelskieWiadomości

Europejskie Dni Archeologii. Grodzisko Żmijowiska zaprasza na żywą lekcję historii

Grodzisko Żmijowiska zaprasza na Europejskie Dni Archeologii 2024. W niedzielę, 16 czerwca, na miłośników historii i archeologii czeka wiele oryginalnych atrakcji. W programie znalazły się m.in. warsztaty w pracowni garncarza czy pokazy archeologii eksperymentalnej.

Wydarzenie organizowane w Żmijowiskach wpisuje się w obchody Europejskich Dni Archeologii (EDA). Odbywają się one w czerwcu i są adresowane do bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, studencką i osoby dorosłe, po pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii. Celem wydarzenia jest przybliżanie jego uczestnikom historii zabytkowych znalezisk archeologicznych i zwiększenie świadomości potrzeby ich ochrony.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kolejne zaskakujące odkrycie podczas budowy obwodnicy Chełma. Tym razem znaleziono szkielet dziecka sprzed ponad 4 tys. lat!

– Przed nami Europejskie Dni Archeologii. Nasza instytucja będzie już po raz kolejny partnerem tego wydarzenia. Znów będziemy mieli szansę wyruszyć w podróż przez wieki, aby lepiej zrozumieć nasze korzenie i dziedzictwo kulturowe. Zapraszamy nie tylko pasjonatów archeologii ale wszystkich tych, którzy chcą wziąć udział w tej niezwykłej, żywej lekcji historii ­ mówi Paweł Lis, kierownik oddziału Grodzisko Żmijowiska.

Oddział Muzeum Nadwiślańskiego przygotował wiele atrakcji. Zaplanowano m.in. pokazy archeologii eksperymentalnej w wykonaniu studentów archeologii z Wydziału Historii i Archeologii UMCS w Lublinie oraz Izabeli i Karola Żołędziowskich z pracowni Artes Diversae, specjalizujących się w odtwórstwie historycznym. Pod okiem rekonstruktorów będzie można spróbować swoich sił w odtwarzaniu dawnych rzemiosł, takich jak przędzalnictwo i tkactwo, odlewnictwo czy obróbka krzemienia.

Nie zapomniano również o najmłodszych. Dzieci będą mogły wykonać m.in. motanki, czyli magiczne lalki znane od zarania dziejów, które pełniły w czasach słowiańskich rolę talizmanu. Wezmą również udział w warsztatach garncarskich. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Archeologiczne sensacje z woj. lubelskiego

Europejskie Dni Archeologii obchodzone są w ponad 30 krajach Europy. Inicjatorem tego wydarzenia jest francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap). W Polsce wydarzenia w ramach EDA organizowane są od 2019 roku. W organizację wydarzeń angażują się różne instytucje, takie jak muzea, instytucje kultury i edukacji, samorządy terytorialne i stowarzyszenia z całej Polski. W sumie odbywa się ponad 1500 takich wydarzeń w Europie, w tym ponad 100 w Polsce.

Program warsztatów (Grodzisko Żmijowiska – niedziela, 16 czerwca – godz. 10:00-16:00):

Koło Naukowe Studentów Archeologii – Wydział Historii i Archeologii UMCS w Lublinie – pokazy archeologii eksperymentalnej:
– analiza mikroskopowa
– obróbka i wykorzystanie krzemienia

Izabela i Karol Żołędziowscy – „Artes Diversae” Warszawa – pokazy archeologii eksperymentalnej:
– wczesnośredniowieczne odlewnictwo techniką „na wosk tracony”
– wczesnośredniowieczne przędzalnictwo i tkactwo z zastosowaniem warsztatu pionowego

Grodzisko Żmijowiska – Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

warsztaty dla dzieci:
– w pracowni garncarza
– magiczne lalki motanki

Grodzisko Żmijowiska i goście

Panel dyskusyjny: „Archeologia eksperymentalna – zabawa, metoda, nauka?…

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, a wpółorganizatorem – Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

fot. Łukasz Miechowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *