niedziela, 8 września, 2024
LubelskiePolecaneRolnictwo

Kolejna fala rolniczych protestów. 20 marca rolnicy postawili kilkadziesiąt blokad na terenie woj. lubelskiego (mapa protestu)

Nie udało się osiągnąć porozumienia środowisk rolniczych ze stroną rządową. Dlatego na środę, 20 marca, rolnicy zapowiedzieli zmasowany protest na drogach całego kraju. Blokowane będą drogi wojewódzkie, krajowe i ekspresowe a także wjazdy do największych miast i przejścia graniczne z Ukrainą. 

W środę, 20 marca, minął już blisko dwa miesiące od rozpoczęcia ogólnopolskiego strajku rolników, którzy sprzeciwiają się napływowi towarów z Ukrainy i wprowadzaniu Zielonego Ładu UE.

– Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku – niezmiennie brzmi komunikat głównego organizatora protestu NSZZ RI „Solidarność”.

Przez ostatnie dwa miesiące rolnicy wielokrotnie blokowali drogi krajowe, ekspresowe i wojewódzkie na terenie całego kraju. Na Lubelszczyźnie protestujących najczęściej można było spotkać m.in. przy przejściach granicznych Polski z Ukrainą, na skrzyżowaniu dróg S19 i DK-19 w miejscowości Wilkołaz, czy w Piaskach na drodze krajowej nr 17 i węźle Piaski-Wschód prowadzącym na ekspresową „12”. Szczególnie spektakularne było zablokowanie przez lubelskich rolników jednego z największych centrów dystrybucyjnych Jeronimo Martins przy ul. Gazowej w Lubartowie, które obsługuje ok. 160 sklepów Biedronka w naszym regionie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Spór ze związkowcami w PKP Cargo daleki od rozstrzygnięcia. W marcu podobny scenariusz może czekać inne spółki kolejowe

Jak mówią protestujący rolnicy w związku z brakiem odzewu ze strony rządowej i brakiem jakichkolwiek ustępstw, czy pomysłu na rozwiązanie sporu, protest zostanie zaostrzony. W wielu miejscach, jak zapowiadają, między 20 i 24 marca, rolnicy będą strajkować na zasadzie ciągłej.

Już w najbliższą środę, 20 marca, zablokowanych zostanie m.in. 16 miast wojewódzkich, w tym wszystkie drogi dojazdowe do Lublina. Ciągniki rolnicze staną także przed urzędami – również przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Spokojnej w Lublinie. Dlatego lubelscy kierowcy muszą przygotować się na znaczne utrudnienia w ruchu.

– Apelujemy o stosowanie się do informacji i sugestii policjantów. Wyruszając w drogę powinniśmy uwzględnić dłuższy niż zwykle czas dojazdu. Będziemy obecni na każdym miejscu blokady drogi dbając o bezpieczeństwo kierujących oraz protestujących – mówi nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Mapa protestu rolników (20 marca):

– Lublin LUW – ul. Spokojna
– Lublin – ul. Abramowicka
– Lublin – ul. Janowska-Krężnicka-Żeglarska
– Lublin – ul. Osmolicka, Żeglarska- Zemborzycka
– Lublin Węzeł Tatary S17
– Lublin S19-DW747
– Wisznice – targowisko
– Moszczanka S17
– Karp DK74
– Hanna ul. Rynek – Kasztwnowa DW 816
– Okuninka – Turystyczna – Włodawska – Leśniczówka
– Orchówek – Nadbużańska – Wesoła
– Krasnystaw – Sokołowskiego-Lwowska
– Żółkiewka Kolonia 2 DW 842
– Hańsk – Lubelska – DW819
– Lubień DW818
– Bogdanka – LW Bogdanka S.A.
– Świdnik – Węzeł Krępiec S17
– Biłgoraj – ul. Poniatowskiego – Zamojska DW 835
– Biłgoraj DW 835
– Biłgoraj ul. Zamojska – Poniatowskiego DW 858
– Radzyń Podlaski DK19-DK63
– Wólka Rozwadowska S19
– Lublin Węzeł Rudnik S17/S19
– Kraśnik – S19 – Węzeł Kraśnik Płn
– Parczew – ul. 11 Listopada- ul. Lubartowska DW813/DW815

Blokowane będą również drogi w pobliżu przejść granicznych z Ukrainą:

– Zosin
– Dołhobyczów
– Hrubieszów
– Hrebenne
– Okopy

Jeden komentarz do “Kolejna fala rolniczych protestów. 20 marca rolnicy postawili kilkadziesiąt blokad na terenie woj. lubelskiego (mapa protestu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *