BiznesLubelskieWiadomości

O krok od rozpoczęcia budowy obwodnicy Gorajca

Do Wojewody Lubelskiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74 – poinformowała lubelska GDDKiA. Wydanie decyzji to warunek sine qua non rozpoczęcia budowy.

Budowa obwodnicy Gorajca realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawca – konsorcjum firm Antex II i Mosty Łódź wybuduje ją za ok. 119 mln złotych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczęła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 860

Obwodnica będzie drogą jednojezdniową, dwupasmową klasy GP o szerokości jezdni 7 metrów i długości 6,6 km. W ramach inwestycji powstaną też drogi do obsługi ruchu lokalnego. Ponadto, planowane są trzy skrzyżowania skanalizowane, trzy przejazdy bezkolizyjne i most w ciągu drogi krajowej nr 74.

– Zadaniem wykonawcy jest zaprojektowanie drogi, uzyskanie decyzji ZRID oraz wybudowanie trasy, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie drogi. Rozpoczęcie prac budowlanych możliwe będzie po wydaniu decyzji ZRID – informuje lubelska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Decyzja ZRID zatwierdzi także podział nieruchomości oraz granice terenu przewidzianego pod budowę drogi. Dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości oznacza to rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań. Postępowanie w tej sprawie prowadzi obecnie wojewoda lubelski.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trasa S17 między Lublinem a Zamościem. Wiemy kto wybuduje 35 km ekspresówki

Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego Program budowy 100 obwodnic, z czego w woj. lubelskim powstanie siedem. Pięć z nich, okalających oprócz Gorajca także Janów Lubelski, Dzwolę, Szczebrzeszyn, i Zamość zostanie wybudowanych w ciągu DK-74, łączącej ekspresową „dziewiętnastkę” w Janowie Lubelskim z przejściem granicznym z Ukrainą w Zosinie. Pozostałe dwie planowane są w ciągu DK-82 (obwodnica Łęcznej) oraz w ciągu DK-63/DK-76 (obwodnica Łukowa).

Obecnie trwa budowa obwodnicy Dzwoli. Pozostałych pięć inwestycji, jak informuje GDDKiA, jest na etapie prac przygotowawczych.

fot. GDDKiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *