piątek, 22 listopada, 2024
HistoriaLubelskieWiadomości

Obchody 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Dziś odbywają się uroczystości upamiętniające 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W województwie lubelskim zaplanowano szereg wydarzeń, w tym wystawy, msze święte w intencji ofiar i Ojczyzny, koncerty czy rekonstrukcje historyczne.

W Lublinie, na Placu Litewskim, Instytut Pamięci Narodowej zorganizował wystawę poświęconą historii stanu wojennego. Odbędzie się również rekonstrukcja historyczna z udziałem patrolów ZOMO.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Instytucja z Lubelszczyzny nominowana do tytułu Europejskiego Muzeum Roku 2024

Uroczystości w stolicy województwa rozpoczną się w południe, a o godzinie 16:00, na Placu Litewskim mieszkańcy ułożą krzyż ze zniczy. Wieczór zakończy się mszą świętą w kościele powizytkowskim oraz przemarszem pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z kolei o godz. 21:00 w Centrum Kultury artyści wykonają utwory Jacka Kaczmarskiego podczas koncertu „Zaproszenie do piekła…”.

W Chełmie obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego w bazylice Narodzenia NMP. Natomiast o godzinie 10:10 odbędzie się złożenie kwiatów przy krzyżu upamiętniającym ks. Jerzego Popiełuszkę na Górze Chełmskiej. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą umieszczoną na murze Zakładu Karnego, upamiętniającą internowanych działaczy Solidarności.

W Białej Podlaskiej modlitwa w intencji Ojczyzny odbędzie się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 18:00. Wcześniej zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku Solidarności oraz pod tablicą Ofiar Stanu Wojennego.

W nocy z 12 na 13 grudnia grudnia 1981 roku ogłoszono w Polsce stan wojenny, który trwał do 22 lipca 1983 roku. Rozpoczął się od internowania działaczy opozycyjnych i zawieszenia działalności organizacji społecznych oraz związków zawodowych.

W Lublinie pierwsze internowanie, miało miejsce już około godziny 23:30. W tym samym czasie milicja weszła do siedziby Zarządu Regionu „Solidarność” w Lublinie, a oddziały ZOMO zdemolowały większość pomieszczeń.

Pierwszego dnia stanu wojennego w działania zaangażowano ponad 30 tys. funkcjonariuszy MSW i 70 tys. żołnierzy. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, a w całym kraju internowano około 10 tysięcy osób. Koszty społeczne były ogromne: śmierć poniosło około 100 osób, a tysiące był represjonowanych, skazanych przez komunistyczne sądy lub zmuszonych do emigracji.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były oficer Stasi z zarzutami za zamordowanie Czesława Kukuczki

Wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną i zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy. Wprowadzono również godzinę milicyjną. Nie działała część kanałów telewizji i radia, nie ukazywała się także większość gazet.

Jak co roku, 13 grudnia, możemy upamiętnić ofiary stanu wojennego zapalając w oknie świece. Instytut Pamięci Narodowej uruchomił specjalną stronę, za pośrednictwem, którem można zapalić także świecę wirtualną.

fot. Sławomir Smyk | Biblioteka Multimedialna – Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *