Co lata nad Lublinem? Podpowie specjalna aplikacja
Część dzielnicy Szerokie oraz prawie cały teren Sławinka i Sławina, a także niemal cała Gmina Jastków w ramach realizowanego projektu sukcesywnie wyposażane są w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych. Aktualne lokalizacje dronów wykonujących loty nad Lublinem można sprawdzić już w specjalnej aplikacji CoTuLata.
Wprowadzane usługi mają związek z realizowanym od 2022 roku projektem „DTM Lublin”. To efekt wspólnego zgłoszenia Miasta Lublin oraz Gminy Jastków, które zwyciężyło w konkursie „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” organizowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP).
>>> CZYTAJ TAKŻE: Miejska flota rowerowa powiększyła się o kolejne elektryki
Liczący 120 km2 obszar obejmujący część dzielnicy Szerokie oraz prawie cały Sławinek i Sławin oraz teren niemal całej Gminy Jastków wyposażany jest w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych. Celem jest większe bezpieczeństwo w powietrzu.
Powstanie pełnej koncepcji lotów zaplanowano na lata 2022-2028.
– Obie gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie ruchu dronów na swoim terenie, a ich użytkownicy otrzymają kompleksowy system do planowania lotów wraz z narzędziami informującymi o ograniczeniach w przestrzeni, w związku z innymi bezzałogowymi statkami powietrznymi. Użytkownicy korzystający z nowych rozwiązań, będą otrzymywali natychmiastowo automatyczne akceptacje planów misji wraz z określonymi warunkami ich realizacji oraz zasadami lotu. W większości sytuacji powinno to znacząco przyspieszyć proces przygotowania się do wykonania operacji lotniczej z użyciem dronów – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
Usługa umożliwia m.in.: wykrywanie kolizji dronów oraz konfliktów z innymi zgłoszonymi lotami. Wspiera użytkownika w realizacji misji, oferując w czasie rzeczywistym monitoring trajektorii lotu niektórych BSP na danym obszarze, dostarczając informacje o położeniu innych jednostek wyposażonych w urządzenia lokalizacyjne, a także dane meteorologiczne oraz informacje o lokalnych skupiskach ludności.
Ciekawym narzędziem udostępnionym przez PAŻP jest aplikacja CoTuLata. Daje ona możliwość samodzielnego sprawdzenia informacji o zauważonym dronie. Aplikacja pozwala na sprawdzenie, czy pilot drona obserwowanego na niebie wykonuje swój lot w sposób legalny, czyli czy dokonał odpowiedniego zgłoszenia. Wystarczy wskazać lokalizację i po potwierdzeniu swojego położenia, otrzymamy możliwość zapoznania z aktualną mapą zgłoszonych lotów dronów w swoim otoczeniu. Zgłoszenia zawierają m.in.: informacje o lokalizacji, czasie trwania planowanej misji, czy maksymalnej wysokości lotu.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin jednym z najbardziej „bezgotówkowych” miast w Polsce
– Lublin jest prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co daje nam kolejne możliwości rozwoju. Razem z naszym partnerem – Gminą Jastków od dwóch lat uczestniczymy w projekcie, którego celem jest wdrożenie systemu koordynacji lotów dronów na szeroką skalę. Widać już pierwsze jego efekty, między innymi uruchomiono usługi dla użytkowników dronów planujących i wykonujących misje, tak by loty były jak najbardziej bezpieczne. Powstała także interesująca aplikacja pozwalająca na samodzielne sprawdzenie informacji o zauważonym obiekcie w przestrzeni – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin.
Oprócz Lublina i Jastkowa, usługa dostępna jest również w dwóch innych obszarach: Nadarzyn i Lesznowola oraz Gliwice, Pilchowice i Sośnicowice.
fot. PAŻP | Obszary realizacji projektu dronowego DTM Lublin, DTM Nadarzyn oraz DTM Gliwice
Pingback: Naukowcy KUL opracowują specjalną aplikację dla rolników. "Pozwoli znacząco ograniczyć stosowanie nawozów"