Idea bookcrossingu rośnie w siłę. Tym razem regał z książkami stanął na lubelskim lotnisku
Biblioteka w Świdniku i Port Lotniczy Lublin połączyli siły, by stworzyć wyjątkowy regał z książkami. Pojawił się on na terminalu „Odloty”. Teraz pasażerowie lubelskiego lotniska mogą zabrać wybrane lektury w podróż lub zostawić je tam dla innych.
Biblioteki w Polsce od lat angażują się w promocję czytelnictwa, organizując różnorodne akcje, zwłaszcza przy okazji świąt bibliotecznych. W ramach tych inicjatyw, często pojawiają się projekty, które umożliwiają swobodną wymianę książek – wystarczy zabrać interesującą nas pozycję z regału, przeczytać ją, a następnie podać dalej.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie lotnisko chwali się kolejnym rekordem
– Biblioteka w Świdniku już od dłuższego czasu prowadzi tego typu działania w sposób ciągły. W centrali oraz filiach biblioteki ustawione zostały regały przeznaczone do bookcrossingu, na których każdy może zostawić niepotrzebną książkę a wziąć taką, która go zainteresuje – tłumaczy Joanna Makuszewska, instruktor świdnickiej biblioteki.
Tym razem świdnickiej bibliotece udało się nawiązać współpracę z nowym, nietypowym partnerem. Po raz pierwszy w Polsce regał z książkami stanął bowiem na… lotnisku. Port Lotniczy Lublin, z myślą o pasażerach, ustawił regał w części terminalu „Odloty”.
– Jest to miejsce, gdzie pasażerowie po odprawie i kontroli bezpieczeństwa czekają na swój samolot. Często są to całe rodziny z dziećmi, które oczekują na podróż, niekiedy nawet w nocy lub przy opóźnionych lotach – zaznacza Joanna Makuszewska.
Pomysł, aby wypełnić ten czas książką, okazał się strzałem w dziesiątkę. Regał cieszy się dużym zainteresowaniem, pasażerowie chętnie zabierają książki na wakacje, a półki są regularnie uzupełniane przez pracowników lotniska oraz bibliotekę w Świdniku. Są tutaj książki dla dorosłych i książeczki dla dzieci, w języku polskim, ale także w językach obcych.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelski portal przeniesie nas w… kosmos
Inicjatywa wpisuje się w rozpoczętą w miniony weekend ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”. Dzięki współpracy Biblioteki w Świdniku i Portu Lotniczego Lublin, idea promowania czytelnictwa zyskuje nowy, niecodzienny wymiar, a książki, wraz z podróżującymi docierają do różnych zakątków świata.
Jak zapewniją organizartorzy, akcja prowadzona będzie nie tylko w okresie wakacyjny, ale w sposób stały.
fot. materiały prasowe
Pingback: Startuje Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Ojce i Dziatki" (program)
Pingback: Warsztaty Kultury zapraszają na czytanie fragmentów książki „Czasy miedzi” Slobodana Šnajdera