Lubelski portal przeniesie nas w… kosmos
Lubelski portal łączący odległe światowe metropolie, właśnie zyskał nowy, szerszy wymiar – widok z przestrzeni kosmicznej.
Uwaga, uwaga, mieszkańcy oraz goście odwiedzający Lublin będą mieli wyjątkową możliwość obserwowania obrazu Ziemi z… Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin.Zawodowcy. Za nami pierwsza edycja miejskiego projektu dla młodszych i starszych
Widok naszej planety zastąpi obraz transmitowany z ruchliwego Manhattanu. Transmisja „na żywo” z Nowego Jorku, realizowana rotacyjnie z Dublinem, miała być pierwotnie prowadzona do listopada br. Jednak jak tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza, koordynatorzy projektu zdecydowali o wcześniejszym jego zakończeniu z powodów organizacyjnych.
Pozostałe połączone wirtualnie z Lublinem miasta, czyli Wilno i Dublin będą kontynuować dotychczasową transmisję. Z Dublina i stacji kosmicznej będzie ona prowadzona codziennie w godz. 14:00 – 21:00 naszego czasu, natomiast pomiędzy Lublinem a Wilnem przez całą dobę. Transmisje będą zmieniać się, tak jak dotąd, co 3 minuty.
Możliwość transmitowania obrazu z kosmosu to efekt nawiązanej współpracy z z brytyjską organizacją SEN.
– Obecnie możemy oglądać nagranie Ziemi z kosmosu, natomiast od połowy września SEN planuje aktywować swoje kamery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a tym samym będziemy mogli obserwować transmisję obrazu Ziemi z przestrzeni kosmicznej w czasie rzeczywistym – mówi rzeczniczka lubelskiego Ratusza.
SEN to firma zajmująca się przetwarzaniem danych, która za pomocą własnych mikrosatelitów i kamer transmituje w czasie rzeczywistym filmy z kosmosu, dostarczając w ten sposób informacje zarówno o Ziemi, jak i samej przestrzeni kosmicznej. Jej misją jest udostępnianie tych danych miliardom ludzi na całym świecie, w celu zwiększania ich świadomości o zmianach planetarnych.
– Organizację SEN i pomysłodawców Portalu łączą wspólne idee – jednoczenie ludzi w różnych miejscach na Ziemi a z inicjatywny naszej organizacji – również z kosmosem. Wspólnie tworzymy coś naprawdę ponadwymiarowego – podkreśla Charles Black, założyciel i dyrektor generalny SEN.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrzesień ostatnim miesiącem z pokazami na fontannie
Pomysłodawcą Portalu, jest litewski artysta Benediktas Gylys. Instalacja, która przekazuje w czasie rzeczywistym obraz z lubelskiego deptaka oraz Placu Litewskiego połączyła nasze miasto z Wilnem w 2021 roku Lublin. Dzięki kilkuletnim staraniom fundacji Benediktasa, wiosną do lubelsko-wileńskiego projektu dołączyły dwa kolejne miejsca.
Projekt wpisuje się w starania Lublina o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W planach związanych z rozwojem projektu są kolejne lokalizacje portali na całym świecie.
Pingback: Idea bookcrossingu rośnie w siłę. Tym razem regał z książkami stanął na lubelskim lotnisku
Pingback: Sektor kosmiczny potrzebuje nowych pracowników. To szansa dla młodych inżynierów