niedziela, 22 grudnia, 2024
LublinWiadomości

Kolejny krok do budowy Parku Nadrzecznego

Budowa podestów nadrzecznych, dojść do rzeki i alejek spacerowych, a także punktów widokowych i wybiegu dla psów oraz modernizacja boisk. Wszystko to ma znaleźć się w projekcie Parku Nadrzecznego w rejonie osiedla Łąkowa, za którego opracowanie będzie odpowiedzialne biuro architektoniczne Architekci i Budownictwo Sp. z o.o. Na realizację zadania firma z Białegostoku otrzyma 593 tys. zł.

Sercem projektowanego Parku Nadrzecznego będzie trawiasta plaża nad Bystrzycą, zlokalizowana w rejonie ul. Medalionów. Teren, z którego korzystają obecnie głównie mieszkańcy osiedla Łąkowa, jest częściowo zagospodarowany, natomiast brakuje wyposażenia w urządzenia rekreacyjne, a istniejące wymagają odnowy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Miasto i AZS UMCS uruchamiają wspólny sportowy projekt. Obejmie blisko 1 tys. lubelskich uczniów

– Wierzymy, że zagospodarowanie tego terenu w pierwszej kolejności przybliży nas do realizacji całości przedsięwzięcia na miejskim odcinku rzeki. Naszym priorytetem w projektowaniu jest zapewnienie dojścia do Bystrzycy i tym samym ponowne udostępnienie jej mieszkankom i mieszkańcom. Chcemy rzece przywrócić dawne znaczenie i jej właściwe miejsce w funkcjonowaniu całego miasta – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

W ramach inwestycji powstaną m.in. podesty nadrzeczne prowadzące do lustra wody. Posłużą one kajakarzom, wędkarzom, a także spacerowiczom.

Z kolei odcinek rzeki „pomiędzy wałami” zostanie udostępniony pieszym poprzez system ścieżek. Ta część Parku Nadrzecznego zostanie wyposażona w urządzenia służące rekreacji i edukacji. Oprócz podestów i ścieżek pojawią się tam m.in. miejsca zabaw, kładki z punktami widokowymi, a także miejsca do działań artystycznych, land art i galeria plenerowa. W zamyśle mają również powstać naturalne plaże do leżakowania i kąpieli słonecznych oraz boisko do siatkówki.

Nie zabraknie również małej architektury: leżanek terenowych na plażach trawiastych, aneksów wypoczynkowych, hamaków, siedzisk, stołów piknikowych, zdrojów wody pitnej i stojaków dla rowerzystów.

Planowane jest także miejsce dla foodtracków z ogólnodostępną toaletą, a całość uzupełnią dodatkowe nasadzenia zieleni.

Teren będzie dodatkowo wyposażony w infrastrukturę techniczną obejmującą oświetlenie, dostęp do energii, wody, kanalizacji, a także monitoring.

Projekt obejmie również modernizację istniejącego boiska do piłki nożnej, budowę wybiegu dla psów oraz biblioteki parkowej. Boiska otrzymają nowe nawierzchnie, do koszykówki – syntetyczną wodoprzepuszczalną, zaś do piłki nożnej – trawiastą. Bramki i kosze zostaną odnowione, a obiekty doświetlone. Z kolei wybieg ma mieć powierzchnię nie mniejszą niż 1,5 tys. m2, ogrodzenie z dwoma wejściami, ławki, kosze i toaletę dla psów.

Ponadto, zakłada się zaprojektowanie połączenia ciągu pieszego z kładką pieszą nad Bystrzycą.

Prace projektowe zrealizuje spółka Architekci i Budownictwo Sp. z o.o. z Białegostoku, a ich koszt zamknie się w kwocie 593 tys. zł.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwa nowe skwery czekają na realizację. Efekty zobaczymy jeszcze w tym roku

– Wszystkie projekty architektoniczno-budowlane, dokumentacja środowiskowa i wykonawcza powinny powstać w ciągu 16 miesięcy od daty zawarcia umowy. Projektant będzie również zobowiązany do pełnienia nadzorów autorskich nad inwestycją do końca lipca 2028 roku – informuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Projekt pn. Budowa Parku Nadrzecznego został ujęty jest w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Lublin.

Kolejny krok do budowy Parku Nadrzecznego

fot. Miasto Lublin

4 komentarze do “Kolejny krok do budowy Parku Nadrzecznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *