wtorek, 22 października, 2024
LublinWiadomości

Wystawa pamiątek po zesłańcach z sowieckich łagrów (foto)

W siedzibie lubelskiego Oddziału IPN w Lublinie otwarto wystawę artefaktów i pamiątek po więźniach – łagiernikach sowieckich obozów w Borowiczach i Swierdłowsku (Rosja).

Wystawa „Artefakty z łagru Borowicze i Swierdłowsk” to element obchodów 80. rocznicy deportacji żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego do Łagrów NKWD nr 270 Borowicze i nr 531 Swierdłowsk. Znajdujące się na niej przedmioty pochodzą ze zbiorów prywatnych wypożyczonych od członków rodzin zesłańców oraz przekazanych Stowarzyszeniu Środowisko Borowiczan – Sybiraków przez byłych więźniów i ich rodziny.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi jubileusz 80-lecia (zdjęcia)

Na wystawie zgromadzono m.in. zdjęcia, dokumenty, rękopisy listów, rysunki oraz szkice planów obozu. Znalazły się tam również przedmioty codziennego użytku, a także fragment drutu kolczastego z obozu.

Ekspozycja upamiętnia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i członków konspiracji niepodległościowej, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski w 1944 r. zostali uwięzieni i deportowani w głąb Związku Sowieckiego.

Pierwszy transport więźniów z Lublina dotarł do obozu w Borowiczach w listopadzie 1944 roku. Potem były kolejne. Trafiali tam głównie członkowie Armii Krajowej i osoby zaangażowane w konspirację. Z kolei kierownictwo i oficerowi byli kierowanie do obozu 531 w Swierdłowsku. Szacuje się, że przez obóz Borowicze przeszło około 6 tys. Polaków, z czego ponad 650 straciło życie na skutek m.in. chorób i katorżniczej pracy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowe przedmioty w zbiorach Muzeum na Majdanku

W otwarciu wystawy udział wzięli uczniowie trzech klas z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie i Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

Ekspozycję można oglądać do 31 października br.

fot. IPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *