Muzeum Pożarnictwa w Oseredku kończy 10 lat (foto)
Muzeum Pożarnictwa w Oseredku (gmina Susiec) to unikatowe w skali całego kraju miejsce, które działa już od 10 lat. W uroczystościach jubileuszowych wziął dziś udział wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
W trakcie dzisiejszej uroczystości odsłonięto nowy szyld Muzeum z imieniem jego patrona, Jana Łasochy. Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski, wręczył też osobom związanym z historią i działalnością placówki Dyplomy Uznania z Medalem Wojewody Lubelskiego.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi jubileusz 80-lecia (zdjęcia)
Inicjatorem powstania placówki był st. ogn. w st. spocz. Jan Łasocha, wieloletni Komendant Gminnego Związku OSP w Suścu i funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim, który w czasie całej swojej służby wyszukiwał i gromadził eksponaty związane z pożarnictwem.
Otwarcie budynku Muzeum Pożarnictwa w miejscowości Oseredek gm. Susiec miało miejsce 26 października 2014 roku. Inwestycja pochłonęła łącznie ponad 1 mln zł, z czego połowę Gmina Susiec pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13. O dodatkowe środki zabiegali również strażacy OSP Oseredek.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem, że w małej miejscowości udało się stworzyć coś tak dużego. Nie w sensie powierzchniowym, bo nie chodzi tylko powierzchnię, zasoby ekonomiczne, budżet instytucji. Ja wielkość instytucji kultury mierzę ilością pasji i zaangażowania – mówił podczas dzisiejszej uroczystości wojewoda lubelski.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pracownicy Muzeum Badań Polarnych wezmą udział w wyprawie na Spitsbergen
Muzeum Pożarnictwa w Oseredku służy lokalnej społeczności i turystom odwiedzającym Roztocze jako miejsce poszerzania wiedzy o kulturze polskiego pożarnictwa. Placówka stara się zachować materialne ślady działalności strażaków i oddziaływać na tworzenie postaw ludzi oraz umacnianie i rozwój straży pożarnych. Muzeum od początku swojego istnienia zabezpiecza relikty historii polskiego pożarnictwa stanowiące cząstkę kultury polskiego narodu. Jest licznie odwiedzane przez wycieczki i turystów indywidualnych.
fot. LUW
Pingback: W Lublinie otwarto wystawę biograficzną poświęconą Wincentemu Witosowi