sobota, 23 listopada, 2024
MotoryzacjaPolecane

Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem

Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie można zrobić to bezpłatnie w wybranych punktach.

– Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” polega na tym, że chcemy zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie wynikają ze złego stanu oświetlenia. Szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada wcześniej i więcej podróżujemy bez światła słonecznego. Okazuje się, że 98 proc. kierowców narzeka na to, że są oślepiani na drodze, a 40 proc. kierowców mówi, że światła ma za słabe, więc problem jest dosyć istotny – mówi prof. dr hab. inż. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Przyszłość motoryzacji to niekoniecznie auta bateryjne. Zainteresowanie kierowców mniejsze niż oczekiwane

Tegoroczna edycja kampanii jest już dziewiątą z rzędu. Jak co roku Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego i partnerami inicjują szeroką akcję kontroli ustawienia świateł.

– Zapraszamy w soboty października, listopada i grudnia na wybrane stacje kontroli pojazdów, gdzie można bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia pojazdów. Partnerzy na swoich stronach podają wykaz takich stacji – zachęca prof. Marcin Ślęzak.

– Szczególnie w okresie jesienno-zimowym światła gwarantują bezpieczeństwo nie tylko nam, za kierownicą pojazdu, ale także innym, w tym pieszym – mówi nadkom. Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Prawie 1,5 tys. miejsc jest wyznaczonych do tego, żebyśmy mogli pomóc w prawidłowym ustawieniu oświetlenia.

Jak podkreśla, niewłaściwe oświetlenie samochodu ma nie tylko negatywny wpływ na komfort jazdy, ale może też prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Dlatego jest to aspekt często sprawdzany przez Policję podczas rutynowych kontroli na drogach.

– Około 140 tys. interwencji w tym roku dotyczyło nieprawidłowego stanu technicznego pojazdów kontrolowanych przez policjantów. Te nieprawidłowości są wykrywane również w stacjach kontroli pojazdów. Mogą być one bardzo różne: od źródeł światła, które po prostu przestają pełnić swoją funkcję, po usterki reflektorów oraz ich nieprawidłowe ustawienie, a także czasami elementy tuningowe jak folie, które są dostępne na niektórych portalach, a nie spełniają swojej funkcji, nie zapewniają bezpieczeństwa ruchu drogowego, po różnego rodzaju naklejki na reflektory. Przypominamy, że to wszystko jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego i kierowca musi się liczyć z kontrolą policyjną oraz z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego – wyjaśnia nadkom. Robert Opas.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE

W razie stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdu Policja może wystawić mandat nawet do 3 tys. zł. Kierowca musi się liczyć także z dodatkowym badaniem technicznym na stacji kontroli, by jego pojazd ponownie został dopuszczony do ruchu.

Sprawdzenia zaplanowano na 16 i 23 listopada oraz 7 grudnia. Kontrolami zajmują się stacje funkcjonujące pod patronatem ITS, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należące do Holdingu Polskiego Związku Motorowego, a także stacje Dekra Polska oraz Speed Car.

fot. pixabay

źródło: Newseria

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *