czwartek, 5 grudnia, 2024
BiznesPolecane

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Zlokalizowana w Lublinie spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

– Jesteśmy w trakcie transformacji systemu elektroenergetycznego, która polega na tym, że dekarbonizujemy źródła wytwórcze, do tej pory produkujące energię elektryczną głównie w oparciu o węgiel kamienny i brunatny, przechodząc w stronę źródeł odnawialnych. Jednak w tym celu potrzebne są też zmiany w sieci dystrybucyjnej, która z jednej strony odbiera tę energię od wytwórców, a z drugiej strony dostarcza ją do odbiorców końcowych. Dzisiaj mamy już do czynienia z siecią dwukierunkową, bo energia jest przesyłana w dwie strony. Nowe uwarunkowania sprawiają, że ta sieć musi być aktywna, w związku czym ona wymaga digitalizacji, wdrożenia nowych systemów cyfrowych, żebyśmy mogli zarządzać podażą i popytem na energię w sposób odpowiedzialny, zwinny i szybki – wyjaśnia Marcin Laskowski, wiceprezes zarządu do spraw regulacji w PGE Polskiej Grupie Energetycznej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: PGE Dystrybucja wspólnie z lubelską uczelnią na rzecz energii jutra

Dla nowoczesnej energetyki – wymagającej m.in. integracji odnawialnych źródeł energii, bilansowania czy rozwoju klastrów energii – niezbędna jest sprawna, niezawodna i bezpieczna sieć łączności. Ma ją zapewnić realizowany przez PGE Program LTE450 – wdrażany w technologii LTE z wykorzystaniem pasma częstotliwości 450 MHz, dla której ogólnopolską rezerwację do zastosowań w energetyce posiada spółka PGE Systemy z Grupy PGE. Zapewnienie kanałów łączności umożliwi m.in. elastyczne zarządzanie siecią, a tym samym poprawę niezawodności dostaw energii i większe bezpieczeństwo energetyczne. Pozwoli też na większą automatyzację i optymalizację usług energetycznych.

– Źródła odnawialne są źródłami niestabilnymi, a jeśli dołożymy do nich jeszcze magazyny energii, które będą akumulowały nadwyżki produkcji energii elektrycznej w szczytach i oddawały ją w momentach zwiększonego zapotrzebowania, to tutaj potrzebujemy sieci elastycznej, z nowymi systemami, żeby bilansować to zapotrzebowanie na energię. Bez sprawnej komunikacji, bez nowoczesnej sieci łączności takiej jak LTE450 ten proces byłby mocno utrudniony – mówi Marcin Laskowski.

Sieć LTE450 pozwoli na usprawnienie także pracy dyspozytorów, a dzięki automatyzacji procesów monitorowania pomoże skrócić czas usuwania awarii. Dla klientów oznacza to bezpieczniejsze i stabilniejsze dostawy energii. Sieć łączności LTE450 będzie integralną częścią realizowanego w PGE Dystrybucja projektu Liczników Zdalnego Odczytu. Zakłada on, że do roku 2030 u wszystkich odbiorców zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej, umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych. Odbiorcy zyskają możliwość bieżącego dostępu do informacji na temat zużycia energii i obliczonych według niego opłat.

– Wdrażana przez nas sieć LTE450 ma przede wszystkim służyć łączności dyspozytorskiej, żeby móc sprawnie i elastycznie zarządzać przepływami w sieci. Ma też służyć firmom serwisowym, które będą miały świetne narzędzie do tego, żeby się komunikować i zarządzać pracą tej sieci – podkreśla wiceprezes PGE.

– Z perspektywy klientów jedną z najważniejszych rzeczy jest też to, że zarządzanie danymi generowanymi w sieci pozwoli nam na szybszą reakcję i skrócenie czasów usuwania awarii, które pojawiają się np. w związku z warunkami pogodowymi. To jest kluczowe, bo naszą rolą jest zabezpieczenie dostaw energii dla klientów w sposób ciągły i bezpieczny – mówi Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Prace przygotowawcze do budowy sieci łączności specjalnej przeznaczonej dla polskiej energetyki rozpoczęły się już w sierpniu 2018 roku, po otrzymaniu koncesji na częstotliwość 450 MHz. Jednym z kluczowych założeń w programie LTE450 jest maksymalne wykorzystanie własnej infrastruktury PGE Dystrybucja, w szczególności wież telekomunikacyjnych. Dlatego też spółka już od dwóch lat prowadzi ich modernizację. Zgodnie z założeniami zmodernizowane wieże własne PGE Dystrybucja będą stanowić trzon docelowej siatki lokalizacji, na których będzie instalowany sprzęt radiowy sieci LTE450. Z kolei brakujące lokalizacje, w obszarach o mniejszym znaczeniu strategicznym, będą realizowane poprzez najem powierzchni na obcych wieżach antenowych.

Sieć PGE, oparta na rozwiązaniach Ericsson Cloud Core i RAN, ma obejmować swoim zasięgiem prawie 40 proc. powierzchni Polski (ponad 500 stacji bazowych PGE Dystrybucja). W ub.r. spółki z Grupy PGE podpisały umowy z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN oraz na dostawę komponentów centralnych sieci rdzeniowej CORE. Z kolei w tym tygodniu PGE Dystrybucja podpisała z Ericssonem nową umowę – na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego tej sieci.

– Umowa na dostawę zabudowy i systemów zasilania stanowi uzupełnienie poprzednich umów na sprzęt rdzeniowy CORE i sprzęt radiowy – informuje Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce. – W tej chwili jesteśmy już gotowi do budowy sieci LTE450. Będzie to pierwsza sieć o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, która przyczyni się do jego cyfryzacji. Zapewni Grupie PGE bezpieczną, dedykowaną infrastrukturę, którą spółka będzie wykorzystywać z korzyścią dla konsumentów i przemysłu w Polsce.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: PGE Dystrybucja zrealizowała w Lublinie inwestycję za blisko 57 mln zł

Harmonogram realizacji programu LTE450 w pierwszym etapie przewiduje uruchomienie pierwszych stacji bazowych sieci na obszarze działania operatora w połowie 2025 roku oraz dalszą rozbudowę jej zasięgu, a także rozwój nowych usług dla energetyki. W kolejnych etapach planowana jest również realizacja prac dla innych podmiotów z sektora energetyki.

– Ericsson posiada w Polsce centra badawczo-rozwojowe, a nasi inżynierowie w Krakowie i Łodzi będą wspierać rozwój tego projektu. Realizujemy również produkcję we współpracy z naszym partnerem Flex, który wytwarza tutaj moduły radiowe 4G i 5G oraz urządzenia baseband dla stacji bazowych, co oznacza, że elementy sieci LTE dla PGE będą powstawać w Polsce – dodaje Martin Mellor.

źródło: Newseria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *