Marianna Krasnodębska nie żyje. Miała 101 lat
W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, która za ratowanie Żydów w czasie niemieckiej okupacji, wraz z członkami swojej rodziny, została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Marianna Krasnodębska urodziła się 10 października 1923 roku w Piaskach. Pochodzi z rodziny Jaroszów, która aktywnie wspierała Żydów podczas niemieckiej okupacji.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelska malarka patronką skweru w dzielnicy Rury
W czasie wojny w Piaskach działo getto, które pełniło funkcję tranzytową. Przybywały tam transporty Żydów z Niemiec, Czech, Słowacji i innych terenów okupowanej Polski. Rodzina Marianny Krasnodębskiej ukrywała oraz dostarczała żywność i leki prześladowanym żydowskim mieszkańcom miasteczka. Wielu z nich przeżyło wojnę.
W działalność konspiracyjną zaangażowała się w 1940 roku. Mając zaledwie 17 lat wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a później do Armii Krajowej, gdzie działała pod pseudonimem „Wiochna”. Pełniła funkcję dowódcy drużyny i łączniczki, współpracując z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach. Jej działania obejmowały niszczenie dokumentacji, co ochroniło wielu mieszkańców przed deportacją na roboty przymusowe.
Po wojnie, ze względu na swoje związki z AK, zarówno ona jak i jej rodzina była represjonowana przez władze komunistyczne.
W 2001 roku, wraz z rodziną, została uhonorowana tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, za uratowanie 13 członków rodzin Honigów, Hubermanów i Lewinów.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Muzeum na Majdanku podsumowuje jubileuszowy rok swojej działalności (foto)
Oprócz odznaczenia medalem Yad Vashem, Marianna Krasnodębska otrzymała również Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Medal „Pro Memoria”, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz inne liczne wyróżnienia.
Mimo podeszłego wieku do końca aktywnie uczestniczyła w spotkaniach edukacyjnych, opowiadając młodszym pokoleniom o doświadczeniach z czasów wojny i życiu w okupowanej Polsce. W październiku 2024 r. skończyła 101 lat.
fot. FB
Pingback: Nowe "perełki" w zbiorach Muzeum na Majdanku (zdjęcia)