LublinWiadomości

Lubelska malarka patronką skweru w dzielnicy Rury

Skwer przy ul. Nowogródzkiej w lubelskiej dzielnicy Rury doczekał się patronki. Została nią wybitna lubelska malarka Maria Urban-Mieszkowska. Podczas uroczystości, która odbędzie się w piątek, 24 maja, zostaną odsłonięte tablice z nazwą skweru oraz pamiątkowa – poświęcona jego patronce.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:00 od hejnału Miasta Lublin. O tej samej godzinie, przy ul. Nowogródzkiej (między ul. Grażyny a ul. Pana Tadeusza), nastąpi oficjalne otwarcie skweru im. Marii Urban-Mieszkowskiej.

W uroczystości weźmie udział m.in. rodzina malarki, przedstawiciele władz miasta i województwa, ludzie kultury i środowisko artystyczne Lublina oraz mieszkańcy osiedla LSM i dzielnicy Rury.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wystawa „Transformacje Ekspresji” w Galerii Ratusz

W programie, oprócz odsłonięcia tablicy i przemówień okolicznościowych, przewidziano wygłoszenie laudacji, odczytanie uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie nadania nazwy skweru i złożenie kwiatów.

Patronka nowego skweru – Maria Urban-Mieszkowska (1929–2000) była wybitną polską malarką, która całe dorosłe życie artystyczne spędziła w Lublinie. W tym roku przypada 95. rocznica jej urodzin. W latach 50. XX w. aktorka i scenografka w Teatrze Lalki i Aktora w Lublinie, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Oprócz malarstwa sztalugowego, uprawiała malarstwo ścienne, polichromie kościelne – m.in. konserwowała freski w Katedrze Lubelskiej, zajmowała się renowacją obrazów, a także odrestaurowywaniem kamienic lubelskiego Starego Miasta. Artystka mieszkała przy ul. Nowogródzkiej, tutaj miała też pracownię. W swojej twórczości podkreślała niepowtarzalną atmosferę przestrzeni Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Dzisiaj LSM może szczycić się licznymi rzeźbami, obrazami – mozaikami czy aranżacjami wnętrz osiedli, które pozostawiali w Lublinie wybitni polscy artyści, uczestnicy Lubelskich Spotkań Plastycznych.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy most przy ul. Żeglarskiej ma od dzisiaj patrona

Nowo urządzony skwer został uzupełniony o nowe nasadzenia, wyposażony w tablicę z nazwą skweru oraz w tablicę informacyjną zawierającą życiorys i portret malarki, którą umieszczono pośrodku kwietnej rabaty. Głównym jego elementem jest kompozycja z kwitnących bylin oraz krzewów liściastych takich jak: jeżówka purpurowa, bodziszek kantabryjski, czy szałwia omszona. Kolorystyka roślinności nawiązuje do radosnego, barwnego stylu prac malarskich artystki.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *