LublinWiadomości

Nowy most przy ul. Żeglarskiej ma od dzisiaj patrona

Nowy most nad Bystrzycą, który od kilku miesięcy ułatwia życie mieszkańcom, oficjalnie otrzymał imię Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. To finał wielomilionowej inwestycji współfinansowanej ze środków europejskich.

Podczas dzisiejszej uroczystości oficjalnie odsłonięto tablicę z nazwą mostu łączącego brzegi Bystrzycy w rejonie ul. Żeglarskiej. Tym samym nowy most otrzymał imię Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Jak podkreślił Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin – Wybudowana infrastruktura umożliwia bezpieczniejsze poruszanie się wszystkim użytkownikom ruchu, jak również dopełnia funkcjonalnie istniejący w tej części miasta węzeł przesiadkowy.

Samego mostu nie można nazwać małym przedsięwzięciem. Jest on dłuższy i szerszy od swego poprzednika – ma ponad 50 metrów w długości i niemal 20 m w szerokości. Oparto go na żelbetonowych przyczółkach i wyposażono w zielone balustrady oraz elementy z betonu o naturalnej kolorystyce. Do budowy mostu zużyto aż 160 ton stali zbrojeniowej.

Ale to nie wszystko. Inwestycja obejmowała również modernizację ul. Żeglarskiej, od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Bryńskiego i Słomkowskiego, wprowadzenie oświetlenia, kanalizacji deszczowej, a także stworzenie chodnika, drogi rowerowej i dwóch zatok autobusowych z wiatami. Inwestycja obejmowała również korektę przebiegu ścieżki rowerowej przebiegającej pod mostem, regulację koryta rzeki, a także nasadzenia drzew i krzewów.

Całość kosztowała około 37,8 milionów złotych i jest ostatnim elementem projektu „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”, wartego blisko 105 milionów złotych. Lwią część tej kwoty, ponad 80 milionów, stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Generalnym wykonawcą robót była spółka Primost Południe z siedzibą w Będzinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie powstanie 20 km nowych ścieżek rowerowych. Miasto szuka projektanta

Nadanie mostowi imienia Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego nie było przypadkową decyzją. Zapadła ona podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Lublin. Znacznie wcześniej, bo w 2002 r. ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin.

Ryszard Kaczorowski przed wojną był instruktorem harcerskim, a po zajęciu Białegostoku przez Armię Radziecką został komendantem Szarych Szeregów. Zesłaniec Sybiru, żołnierz Armii gen. Andersa i 2 Korpusu Polskiego oraz działacz emigracyjny. W 1986 roku był ministrem do spraw krajowych w Radzie Narodowej, a w 1989 roku został Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.

Most przy ul. Żeglarskiej im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego
fot. Miasto Lublin | Most przy ul. Żeglarskiej im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego

Jeden komentarz do “Nowy most przy ul. Żeglarskiej ma od dzisiaj patrona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *