Lublin podsumowuje rok pod znakiem Europejskiej Stolicy Młodzieży
Zakończenie roku Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 w Lublinie zbliża się wielkimi krokami. Miasto, które zainwestowało 13 mln złotych w rozwój inicjatyw dla młodzieży, przygotowuje się do uroczystej Gali Finałowej ESM, gdzie zostanie ogłoszona kolejna stolica na 2026 rok.
Lublin, który w latach 2022-2023 pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Młodzieży, może pochwalić się sporym zaangażowaniem w rozwój inicjatyw w obszarze m.in. kultury, sportu, partycypacji, czy edukacji dedykowanych młodym ludziom. W ciągu dwóch lat miasto przeznaczyło blisko 13 milionów złotych na realizację różnorodnych projektów, w tym stworzenie 8 przestrzeni młodzieżowych i wsparcie 1000 inicjatyw młodzieżowych. Miejsca takie, jak Hej!, Baza, ReWir, czy Po prostu Fajne Miejsce, przyciągnęły już 10 tysięcy osób, stając się żywymi ośrodkami młodzieżowej aktywności.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Kosmos otwiera swoje podwoje. Nowa przestrzeń na młodzieżowej mapie Lublina
W obszarze kultury w ramach programu Miasto Kultury ponad 1,5 mln zł przekazano na 97 projektów skierowanych lub zaproponowanych przez młodych. Zrealizowano także 28 projektów młodzieżowych w ramach programu Dzielnice Kultury, a jego dwie młodzieżowe edycje – Młodzież Inspiruje Dzielnice zakończyły się realizacją 69 inicjatyw dzielnicowych.
Miasto podjęło również liczne inicjatywy promujące przedsiębiorczość. Programy Przedsiębiorcze Dzieciaki, Lublin Skills Up!, Check IT, czy Kompetencje Jutra, które zgromadziły na 400 warsztatach ponad 9 tys. uczestników, skupiły się na rozwijaniu kompetencji młodych ludzi, dostosowując ich umiejętności do wymagań współczesnego rynku pracy.
Budowaniu postaw obywatelskich i zrozumieniu zasad funkcjonowania miasta i samorządu służy natomiast program Akademia Miasto. Program grantowy Miejski Aktywator Młodzieżowy to z kolei źródło wsparcia działań społecznych i obywatelskich.
Doskonałą drogą do zdobycia doświadczenia, nauki pracy w zespole, poznania zaplecza organizacji imprez kulturalnych czy sportowych okazał się program Wolontariat Lubelski, którego celem jest budowa spójnego i długotrwałego systemu wolontariatu w Lublinie. Z kolei Szkolne Budżety Obywatelskie pokazują jak można rozwijać samorządność uczniowską i partycypację, dając realny wpływ na zmianę swojego najbliższego otoczenia.
W ramach ESM, dzięki pozyskanym środkom zorganizowano łącznie 14 młodzieżowych wymian międzynarodowych, co daje kilkaset młodych uczestniczek i uczestników wizyt studyjnych. Środki europejskie umożliwiły również organizację dużych projektów międzynarodowych, takich jak m.in: inicjatywa bilateralna „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży”, czy „Edukacja to relacje”.
Ważnym elementem działalności Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży była również współpraca z partnerami strategicznymi, takimi jak IKEA i Skende Shopping. Dzięki nim powstała dodatkowa przestrzeń młodzieżowa Miejscówka.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto zaprasza młodych i ambitnych. Rusza jesienna edycja programu Lublin Skills Up!
Szczególną uwagę zwraca powstanie Centrum Pomocy Dzieciom, które od września 2022 roku zapewnia wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Inwestycje te podkreślają determinację miasta w zapewnieniu wsparcia najmłodszym mieszkańcom.
Warto zwrócić również uwagę, że Lublin jest pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży, w której realizowana jest Inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej – Direction Earth/Space, łącząca naukę, kulturę i rozrywkę, przybliżająca zagadnienia kosmiczne. Dzięki tej współpracy Lublin mógł gościć Sławosza Uznańskiego, pierwszego od czasów Mirosława Hermaszewskiego, astronautę projektowego Europejskiej Agencji Kosmicznej, który ma szansę polecieć w kosmos.
Lublin, idąc za głosem młodych, planuje kontynuować te działania w 2024 roku, przeznaczając 4,5 miliona złotych na dalszy rozwój i wsparcie współpracy między młodzieżą a miastem. Jak mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, miasto wyznacza kierunki rozwoju, słuchając potrzeb młodych.
Gala Finałowa Europejskiej Stolicy Młodzieży, która odbędzie się 27 listopada, nie tylko podsumuje osiągnięcia Lublina, ale również ukaże przyszłość, ogłaszając kolejne miasto z tytułem na 2026 rok. Ponadto, nastąpi przekazanie symbolicznego klucza do Gandawy w Belgii, Europejskiej Stolicy Młodzieży 2024. Wydarzenie to będzie kolejnym krokiem w kierunku dalszego wzmacniania roli młodzieży w życiu miasta i kształtowania przyszłości Lublina jako miejsca sprzyjającego rozwojowi młodych.
Po Gali, mieszkańcy Lublina i goście będą mogli cieszyć się widowiskiem ogniowym Fire Party oraz festiwalem podsumowującym sukcesy ESM 2023, który potrwa do końca grudnia.
Pingback: Gala Finałowa Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 już dzisiaj w Lublinie!
Pingback: Lublin świętuje Międzynarodowy Dzień Wolontariatu
Pingback: W Lublinie powstało Biuro Polityki Młodzieżowej. Jest też nowa funkcja dla rzeczniczki prasowej prezydenta