WiadomościZ kraju i ze świata

Rusza nabór do programu Rodzina 800 plus. Do kiedy złożyć wniosek, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia?

W czwartek, 1 lutego, rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 800 plus, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Do kiedy należy złożyć wniosek aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego?

Program Rodzina 800 plus jest kontynuacją dotychczasowego programu Rodzina 500 plus. Przypomnijmy, od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wychowawczego uległa podwyższeniu z kwoty 500 zł do 800 zł miesięcznie na dziecko. Zmiana wysokości świadczenia została dokonana z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wydłużenie ważności orzeczeń i nowe świadczenie. W życie wchodzą ważne zmiany dla osób z niepełnosprawnościami

Świadczenie wychowawcze przysługuje rodzinom z dziećmi i wynosi 800 zł na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę, czy aktywność zawodową rodziców.

Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Nabór na nowy okres świadczeniowy rusza już 1 lutego.

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem:

– Platformy PUE ZUS
– portalu Emp@tia
– bankowości elektronicznej

Co istotne, aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać je w czerwcu wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia.

W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca, prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto przyznało stypendia na projekty kulturalne. Ze wsparcia skorzysta 31 twórców i animatorów kultury

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą  świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *