FestiwaleKultura

Sobótki Poleskie nad zalewem Okopiec

Już w najbliższą sobotę, 24 czerwca, nad malowniczym zalewem Okopiec we Włodawie, zagości niezwykłe święto tradycji i natury wschodniego pogranicza – Sobótki Poleskie. To wyjątkowe wydarzenie, bogate w różnorodne atrakcje, ma na celu przypomnienie spuścizny kultury tradycyjnej Polesia Zachodniego.

Jednym z głównych punktów programu będzie rekonstrukcja obrzędu nocy świętojańskiej na Polesiu, przygotowana przez tradycyjne zespoły obrzędowe. Wystąpią reprezentanci Polski, Ukrainy i Litwy, ukazując współistnienie i przenikanie się tradycji tego kresowego regionu.

Miłośnicy muzyki folkowej będą mieli okazję delektować się dwoma doskonałymi formacjami. Zespół Zazula, specjalizujący się w technice śpiewu białego i łączący polskie i ukraińskie inspiracje, zaprezentuje swój niepowtarzalny indie folk. Natomiast duet Karolina Cicha i Sw@da, łączący tradycję z elektroniką, stworzy unikalne brzmienia, które poruszą serca słuchaczy.

Nie zabraknie również okazji do tańca. Po zachodzie słońca Kapela ZTL UMCS rozpocznie wieczorną potańcówkę, a w godzinach nocnych muzyczną ucztę zapewni DJ Krzak.

>>>ZOBACZ TAKŻE: Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na Noc Świętojańską pełną tradycji i kultury ludowej

Sobótki Poleskie to nie tylko widowiskowe występy i muzyka. W ramach wydarzenia odbędą się także warsztaty tańca, spotkania poświęcone magii ziół oraz tradycyjnym wróżbom sobótkowym. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wieczerzy wiankowej oraz poszukiwaniu tajemniczego kwiatu paproci.

Świętowanie rozpocznie o godzinie 17:00, a wstęp jest wolny dla wszystkich chętnych.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *