środa, 18 czerwca, 2025
KinoKultura

Miasto movie w maju znów w klimacie polityki

Maj to kolejny miesiąc, w którym Miasto movie skupi się na kinematografii związanej z zagadnieniami z kręgu polityki. Wstęp na wszystkie projekcje jest darmowy.

Polityka często rozpala wyobraźnię ludzi, potrafi równie szybko rozwiązywać konflikty czy problemy społeczne, żeby chwilę później wygenerować nowe. Jest kontrowersyjna, nierzadko skorumpowana lub też skompromitowana, a jednak nie sposób od niej uciec. Większość z nas dokonuje też własnych wyborów na szczeblu lokalnym, krajowym, a czasem również europejskim.

Polityka wpływa na codzienne życie praktycznie wszystkich grup społecznych. Poprzez te cechy jest ona świetnym paliwem dla filmowców i scenarzystów, zaś w historii kina mamy długą listę produkcji związanych z tym tematem. Istnieją biografie znanych polityków, filmy o wyborach bądź kampaniach wyborczych, głośne afery polityczne jak np. Watergate, kino z gatunku political fiction czy choćby obrazy o ruchach społecznych w stylu Solidarności.

– W naszym wiosennym cyklu postaramy się pokazać najciekawsze produkcje filmowe z obszaru kina politycznego – zapewniają organizatorzy.

Seanse, jak co miesiąc, będą odbywać się w każdą środę o godz. 19:00 w Warsztatach Kultury w Lublinie, przy ul. Grodzkiej 5a (sala widowiskowa – II piętro). Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

Program na maj 2025:

7 maja – „Fakty i akty”, reż. Barry Levinson, czas 97’, 1997 r.
14 maja – „Oficer i szpieg”, reż. Roman Polański, czas 126’, 2019 r.
21 maja – „Do granic”, reż. Alejandro Rojas, Juan Sebastian Vasquez, czas 77’, 2022 r.
28 maja – „Niedobrani”, reż. Jonathan Levine, czas 125’, 2019 r.

Fakty i akty – znakomita satyra polityczna w reżyserii Barry’ego Levinsona (autora takich hitów jak „Rain Man” czy „Good morning, Vietnam”). Punktem wyjścia dla tego błyskotliwego filmu jest afera wokół prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jako iż problem zaistniał na kilkanaście dni przed wyborami, sztab prezydencki intensywnie myśli, jak przekierować uwagę mediów i opinii publicznej na inne tematy. Tajemniczy doradca rządowy wpada na szalony pomysł wynajęcia znanego producenta filmowego w celu zainscenizowania fikcyjnego konfliktu zbrojnego pomiędzy USA i Albanią. Razem wprawiają w ruch spektakularną machinę polityczno-medialną, o jakiej nie śniło się przeciętnym obywatelom. Levinson zebrał na planie wybitną obsadę, której przewodzą Robert De Niro i Dustin Hoffman, zaś w drugim planie błyszczą m.in. Woody Harrelson, Willie Nelson i Anne Heche.

Oficer i szpieg – przedostatni obraz z bogatej filmografii Romana Polańskiego, nagrodzony 3 Cezarami oraz nagrodą na festiwalu filmowym w Wenecji. Fabuła dotyczy jednej z najgłośniejszych, do dziś budzących ogromne emocje, spraw w historii Francji tzw. sprawy Dreyfusa. Chodziło w niej o oskarżenie oficera armii o zdradę stanu i zesłanie go na dożywotnie więzienie na Diabelskiej Wyspie u wybrzeży Gujany Francuskiej. Z czasem na światło dzienne wychodzą dowody, iż oficer Dreyfus został skazany niesłusznie, jest kozłem ofiarnym w większej, politycznej rozgrywce, a cała sprawa ma znacznie poważniejszy wymiar. Człowiekiem, który postanowił dążyć do prawdy i sprawiedliwości, został nowy szef francuskiego wywiadu, pułkownik Picquart. Od tej pory również jego kariera i dalszy los zostaną wystawione na ciężką próbę. W główne role udanie wcielają się Jean Dujardin oraz Louis Garrel.

Do granic – minimalistyczne, oszczędne w środkach, a jednocześnie pełne napięcia i suspensu współczesne kino hiszpańskie. Para głównych bohaterów to Elana i Diego. Ona pochodzi z Barcelony, on z Wenezueli. Razem chcą zacząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych, które jawią im się jako doskonałe miejsce z szansą na rozwój karier oraz ustabilizowanie ich osobistej relacji. Wszystko brzmi dobrze i obiecująco do momentu, w którym znajdą się na lotnisku w Nowym Jorku. Tu zostają poproszeni przez agentów służby granicznej na rozmowę w strefie imigracyjnej. Rozmowa niespodziewanie przeradza się w coraz bardziej nieprzyjemne i opresyjne przesłuchanie, podczas którego poznajemy coraz więcej faktów na temat głównych bohaterów. Znakomite aktorstwo, gęsty klimat, zaskakujący scenariusz oraz ciekawy kontekst polityczno-społeczny to główne atuty „Do granic”.

Niedobrani – udana filmowa hybryda łącząca kilka gatunków, w tym m.in. komedię romantyczną, zjadliwą polityczną satyrę czy choćby zbudowaną na kontrastach, klasyczną komedię omyłek. Już sama para głównych bohaterów i ich relacja zbudowana jest na przeciwieństwach. Charlotte (w tej roli świetna Charlize Theron) to piękna i przebojowa kobieta sukcesu. Ma bardzo silną pozycję w świecie polityki, jest opanowana i pragmatyczna. Z kolei Fred (Seth Rogen) to dziennikarz, aktualnie bezrobotny i pozbawiony jakichkolwiek perspektyw. Ma dobre pióro oraz zmysł obserwacji, aczkolwiek brak mu ogłady i doświadczenia w poruszaniu się pośród bezwzględnych polityków. Z pozoru trudno o bardziej niedobrany duet. Z czasem jednak bohaterów połączy cała seria zdarzeń, zarówno tych komicznych, jak i tych bardziej wzruszających. Sukces „Niedobranych” to przede wszystkim świetna chemia między głównymi aktorami i luźniejsze, bezpretensjonalne podejście do tematu tzw. elit politycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.