piątek, 20 września, 2024
FestiwaleKultura

Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej obchodzi piąte urodziny

Przed nami piąta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival, które tym razem odbędzie się w dniach 16 – 22 sierpnia. Jak co roku wydarzenie zagości w przestrzeni kulturalno-społecznej historycznego Lublina, wypełniając kulturową pustkę po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej. Oprócz koncertów i spotkań z artystami, w programie znalazły się też pokazy filmów, wernisaże, warsztaty i wycieczki z przewodnikiem. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

Lubliner Festival, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina, stykając ich z kulturą niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jarmark Jagielloński 2024. Co tym razem przygotowali organizatorzy?

Podczas tygodniowego festiwalu odwiedzą nas najlepsi polscy i światowi muzycy, aktorzy oraz mistrzowie sztuk i rzemiosł. W programie znajdziemy wiele koncertów prezentujących różnorodne nurty muzyczne.

Na scenie Lubliner Festival zagości m.in. Yaakov Lemmer – jeden z najlepszych kantorów świata wraz z genialnym aranżerem i wirtuozem pianina Menachemem Bristowskim. Towarzyszyć im będzie niezwykle energetyczny kwartet Oliwiera Andruszczenki. Przed nami również koncert Light in Babylon, międzynarodowej grupy z Iranu, Turcji i Francji, której muzycy łączą orientalne brzmienie sefardyjskie z muzyczną tradycją. Słychać tu dźwięki przywodzące na myśl Bliski Wschód, ale i perski Isfahan czy Stambuł.

Gigant jazzowego fortepianu – Kuba Stankiewicz, wraz ze swoim Trio, przypomni najpiękniejsze przedwojenne melodie skomponowane przez Henryka Warsa, a także filmowe przeboje Victora Younga, Żyda z Mławy, który zrobił karierę w Hollywood. Nieco bliżej, bo do klezmerskiego krakowskiego Kazimierza porwie nas koncertem Tate Mame – najpiękniejsze piosenki żydowskie wokalistka Karolina Trybała z odeskim skrzypkiem Aleksandrem Bersutskym i akordeonistą Mateuszem Dudkiem.

Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej

Z kolei grupa Czarnina zabierze nas w muzyczną podróż rozpoczynającą się w Indiach, a kończącą na Bliskim Wchodzie. Podczas koncertów zespołu nogi same podrywają się do tańca, a to za sprawą dźwięków bałkańskiej i romskiej muzyki.

Koncert ku czci zmarłego niedawno Michała Hochmana zagra natomiast jego wieloletni przyjaciel Evgen Malinowski,
nazywany syberyjskim bardem. Obok utworów samego Hochmana usłyszymy piosenki, które Michał wyjątkowo sobie cenił, w tym muzykę Bułata Okudżawy i Wołodymira Wysockiego. Ale to nie wszystko.

Dorota Liliental, Hanna Kossowska zaprasza publiczność na Drzewo życia – wieczór literacko-muzyczny, podczas którego artystkom towarzyszyć będzie duet skrzypcowy ROKduo – Lucjan Szaliński–Bałwas i Marcin David Król.

„Dziś Panna Andzia ma wychodne, a jutro…?” To z kolei tytuł wyjątkowego koncertu, podczas którego artyści Teatru Żydowskiego w Warszawie – Monika Chrząstowska i Piotr Sierecki wraz z Trio Teresy Wrońskiej zaprezentują twórczość Władysława Szlengla, utalentowanego przedwojennego kabareciarza nazywanego kronikarzem getta warszawskiego.

Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej

Podczas festiwalowych dni możemy spodziewać się nie tylko wyjątkowych koncertów, ale także inspirujących spotkań z artystami, pisarzami i wykładowcami. Wśród nich znalazły się m.in. spotkanie z Miriam Synger – inspirującą edukatorką i autorką czy z kantorem Symchą Kellerem, który tym razem przedstawi muzyczną opowieść o niezwykłym rabinie. Lubliner Festival to także okazja do spotkania z autorkami książki „Świętujmy! Przewodnik dla rodziców, dzieci i ich przyjaciół”, w której znajdziemy świąteczne przepisy, zdjęcia potraw i rysunki opowiadające o świętach żydowskich. Z kolei spragnieni żydowskich smaków poznają ciekawostki o kuchni hiszpańskich i włoskich Żydów podczas spotkania z Bartkiem Kieżunem.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Festiwal Filmowy „Na Drugim Brzegu” na Zamku w Janowcu zbliża się wielkimi krokami

W programie 5. edycji festiwalu nie mogło zabraknąć seansów filmowych. Na ekranie Kina Perła zobaczymy m.in. nagrodzony czterema statuetkami Orłów film pt. „Filip” gdzie w tytułową postać wcielił się Eryk Kulm.

Jak co roku odbędą się też wernisaże wystaw i cieszące się zawsze dużą popularnością zwiedzania. Dla seniorów zaplanowano, podobnie jak w ubiegłych latach – wycieczki melexem. Z kolei dla dzieci oprócz warsztatów kulinarnych przewidziano też spektakl teatralny.

Pełny program dostępny na stronie festiwalu.

 

5 komentarzy do “Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej obchodzi piąte urodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *