piątek, 20 września, 2024
FestiwaleKultura

Sobotnia potańcówka na Jarmarku Jagiellońskim 2024

Jak co roku w drugiej połowie sierpnia Lublin, za sprawą Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, stanie się prawdziwą stolicą kultury tradycyjnej. W dniach 23–25 sierpnia br. do miasta ponownie zawitają mistrzowie oraz muzyki tradycyjnej oraz artyści inspirujący się muzycznym dziedzictwem swoich krajów i regionów. W programie wydarzenia nie zabraknie koncertów oraz potańcówek, które co roku przyciągają tłumy. Organizatorzy ogłosili już, że w festiwalowy piątek, podczas wieczornej potańcówki (23 sierpnia), do tańca zagrają: Orkiestra Podróżniacy, Kapela Dobrzeliniacy, Kapela Fedaków oraz Kapela Bornego. Dziś zdradzają, jakie kapele usłyszymy w sobotę.

W czasie sobotniej potańcówki, 24 sierpnia (o godz. 22:00) – usłyszymy 3 grupy. Pierwszą z nich będzie Kapela Józefa Wyrwińskiego, radomskiego harmonisty z Korzyc, który kontynuuje tradycje sięgające w jego rodzinie co najmniej czasów prapradziadka. Pan Józef od swojej młodości – od lat 60. XX wieku – grał w kapeli z ojcem Adamem (skrzypce) i stryjem Antonim (harmonia pedałowa), którzy w praktyce udzielali mu cennej nauki fachu muzykanckiego. Grywali na weselach, muzykach, przyjęciach, odpustach, dożynkach i przy innych okazjach do świętowania. Byli znaną i cenioną w regionie kapelą. Pan Józef gra na harmonii trzyrzędowej, ręcznej i pedałowej, jest liderem swojej kapeli od 2004 roku. Oprócz pana Józefa na scenie spotkamy także barabanistę Mariana Maja i skrzypaczkę Katarzynę Zedel.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Niedzielne warsztaty tańca i otwarta potańcówka w Ogrodzie Saskim

Drugą kapelą, która w sobotę zaprosi nas do tańca, będą Chłopcy z Nowoszyszek. To zespół założony przez pasjonatów tradycyjnej muzyki z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Na repertuar grupy składają się melodie taneczne: polki, walce, oberki, fokstroty, krakowiaki szerzej rozpowszechnione w całej Polsce, ale również bardziej egzotyczne tańce charakterystyczne dla wielokulturowego tygla dawnej Rzeczpospolitej, takie jak kochaneczka, wasadula, kozak. Melodie pochodzą głównie od nieżyjących już skrzypków suwalskich – Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko. Zespół jest częstym gościem na imprezach tanecznych i warsztatowych w całym kraju, koncertował również w Szwecji, Litwie, Białorusi. W składzie grupu znajdziemy skrzypce, harmonię 3-rzędową, bęben obręczowy czy cymbały.

Sobotnia potańcówka na Jarmarku Jagiellońskim 2024

Ten ostatni instrument pojawi się także w ukraińsko-polskiej kapeli HrayBery, która stworzy okazję do zabawy przy dźwiękach pochodzących z dorzecza Sanu i innych części Galicji Wschodniej. Zespół przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej. Repertuar zespołu to przede wszystkim utwory taneczne: kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł – nut oraz nagrań audio. Używane przez zespół instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, bęben i bas były powszechne na tych terenach już od końca XVI w. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce tanecznej regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Romów.

Potańcówki odbędą się również dzień wcześniej, w piątek – 23 sierpnia. Podczas tego wieczoru do tańca zagrają: Orkiestra Podróżniacy złożona z młodych entuzjastek i entuzjastów instrumentów dętych, Kapela Dobrzeliniacy, która zaprezentuje publiczności repertuar pogranicza kutnowsko-łowicko-łęczyckiego, Kapela Fedaków, która gra muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju oraz Kapela Bornego czerpiąca bezpośrednio od mistrzów skrzypcowych i sukowych, m.in. od Stanisława Głaza, Bronisława Bidy i Zbigniewa Butryna.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej obchodzi piąte urodziny

Jak co roku festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych – w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, czyli Jarmark Jagielloński, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 artystów – twórców ludowych i tradycyjnych rzemieślników.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie retradycja.eu.

fot. materiały prasowe

4 komentarze do “Sobotnia potańcówka na Jarmarku Jagiellońskim 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *