Jak płakać w miejscach publicznych
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na inspirowany bestsellerową książką Emilii Dłużewskiej spektakl „Jak płakać w miejscach publicznych”. Przedpremierowy pokaz odbędzie się już 14 lutego.
Spektakl „Jak płakać w miejscach publicznych” inspirowany bestsellerową książką Emilii Dłużewskiej, wpisuje się w nurt współczesnych produkcji teatralnych, otwierających dialog na temat zdrowia psychicznego.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy tydzień lutego pod znakiem kina w lubelskim CK
– Jeśli zastanawiacie się, czy nie powinniście iść do psychiatry, to prawdopodobnie powinniście. Dziwi was, że słynni komicy często chorują na depresję? Mnie dziwi raczej, że nie wszyscy ludzie z depresją zostają komikami. Nauczyliśmy się doprowadzać ludzi do ataków śmiechu opowiadaniem o toksycznych bliskich i przebytych traumach: ostrożnie kalibrujemy żarty, by nie przekroczyć graniczy, po której śmiech zmienia się w litość. A potem latami ćwiczymy ten program: w szkole, pracy, barach i pociągach i cudzych łóżkach – mówi sama autorka.
Emilia Dłużewska, zyskała rozgłos dzięki swojej książce „Jak płakać w miejscach publicznych””, wydanej na początku roku 2023. Książka, uznana za jedną z najbardziej zabawnych i głębokich opowieści o doświadczeniu depresji, przyciągnęła uwagę czytelników z różnych grup wiekowych.
Spektakl o tym samym tytule, skierowany jest przede wszystkim do młodych kobiet oraz do wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. To spektakl, który zachęca do rozmowy o emocjach, jednocześnie oferując śmiałą perspektywę na temat trudności psychicznych. Twórczynie: Mira Mańka, Kamila Janik i Beata Passini postanowiły przenieść widzów w świat głównej bohaterki, trzydziestolatki balansującej między skrajnymi emocjami – Depresyjną i Maniakalną. Historia ta opowiada o poszukiwaniu sensu i porządku w życiu rozpadającym się oraz o emancypacji choroby psychicznej i emocji, do których wcześniej kobieta nie zdawała sobie sprawy.
Twórczynie postanowiły przekształcić tę historię w formę teatralną, używając lekkiego tonu komedii, stand-up’u, tworzyć dynamiczną i humorystyczną atmosferę, aby zmienić perspektywę społeczną na temat chorób psychicznych. Śmiech, dystans i autentyczność są ważne w konfrontowaniu się z własnymi trudnościami psychicznymi.
Sztuka jest próbą zburzenia tabu wokół tematów związanych z doświadczeniem psychicznym, stawiając na otwartą rozmowę i akceptację. Twórczynie chcą przeciwstawić się stereotypom związanym z chorobami psychicznymi, a jednocześnie zaoferować widzom przestrzeń do śmiechu i refleksji.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski i Jerzy Waldorff w Kazimierzu Dolnym
Trzy kobiety, Kamila, Beata i Mira wierzą, że ten spektakl może stać się miejscem, gdzie kobiety nie tylko bez wstydu będą mogły okazywać emocje, ale również zmieniają stereotypowy obraz kobiecej emocjonalności.
„Jak płakać w miejscach publicznych”, to nie tylko spektakl teatralny, ale również szansa na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym, dostępną dla każdego widza.
Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie teatrosterwy.pl.
fot. materiały organizatora