wtorek, 14 stycznia, 2025
KulturaWydarzenia

2025 Rokiem Andrzeja Nikodemowicza. Miasto zaprasza na uroczysty koncert kameralny

W związku z setną rocznicą urodzin Andrzeja Nikodemowicza, związanego z Lublinem wybitnego kompozytora, pianisty i pedagoga, w Archikatedrze Lubelskiej odbędzie się uroczysty koncert kameralny. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

5 września 2024 r. Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Andrzeja Nikodemowicza, w związku z setną rocznicą urodzin tego wybitnego lwowsko-lubelskiego kompozytora, pianisty i pedagoga oraz Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

Z tej okazji w sobotę, 18 stycznia, o godz. 20:00 w Archikatedrze Lubelskie odbędzie się, rozpoczynający obchody jubileuszu, uroczysty koncert kameralny. Uczestnicy wydarzenia usłyszą utwory Andrzeja Nikodemowicza oraz Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu: Jarosława Wróblewskiego – organy, Bogumiły Dziel-Wawrowskiej – sopran i Tomasza Woźniaka – trąbka. Słowo o muzyce wygłosi Teresa Księska-Falger.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Dodatkowym elementem spotkania będzie promocja płyty „Misterioso” z dziełami skomponowanymi przez Andrzeja Nikodemowicza, której wydanie sfinansował Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

W następnych miesiącach na mieszkańców Lublina czekają kolejne wydarzenia związane z jubileuszem artysty.

– Z wielką dumą i radością zachęcam Państwa do udziału w szeregu wyjątkowych wydarzeń muzycznych związanych z Rokiem Andrzeja Nikodemowicza. Obchody zainicjowane i zorganizowane przez grono wybitnych osób, na czele z profesor Teresą Księską-Falger, będą okazją do obcowania z doskonałą muzyką i docenienia kunsztu artystycznego kompozytora. Profesor Andrzej Nikodemowicz to jedna z największych postaci współczesnej muzyki polskiej. Jego wybitne osiągnięcia oraz ogromny udział w budowaniu wizerunku Lublina w kręgu światowej kultury zasługują na szczególne wyróżnienie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Prof. Leszek Mądzik Honorowym Obywatelem Miasta Lublin

Z inicjatywą uhonorowania postaci i twórczości Andrzeja Nikodemowicza wystąpili Teresa Księska-Falger – pomysłodawczyni i realizatorka Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz – Czas i dźwięk” oraz Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie, a poparli ją rektorzy lubelskich uczelni: prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (UMCS), ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski (KUL) i ks. dr hab. Jarosław Marczewski (Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie).

Andrzej Nikodemowicz urodził się 2 stycznia 1925 r. we Lwowie. W latach 1943-46, studiował chemię m.in. na lwowskiej Politechnice. W 1950 r. ukończył kompozycję u Adama Sołtysa, a w 1954 r. grę na fortepianie pod kierunkiem Tadeusza Majerskiego w Konserwatorium we Lwowie. W latach 1951-73 wykładał kompozycję, teorię muzyki i grę na fortepianie w macierzystej uczelni. W 1973 r. został usunięty z pracy z powodów politycznych przez władze komunistyczne. W 1980 r. przeprowadził się do Polski i zamieszkał w Lublinie. Wykładał przedmioty teoretyczne oraz kompozycję w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej, a także w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1982-92, był dyrygentem chóru w Wyższym Seminarium Duchownym. W 1995 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W 2003 roku Jan Paweł II nadał mu odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice. W tym samym roku został uhonorowany tytułem „Profesora honoris causa” Akademii Muzycznej we Lwowie. 15 października 2009 uchwałą Rady Miasta Lublin otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Zmarł 28 stycznia 2017 w Lublinie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Archikatedrze Lubelskiej. Pochowano go na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Jeden komentarz do “2025 Rokiem Andrzeja Nikodemowicza. Miasto zaprasza na uroczysty koncert kameralny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *