FestiwaleKulturaLublin

Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival 2023 w Lublinie, czyli podniebny spektakl powraca

Lublin, ostatni weekend lipca, a więc czas na coś niezwykłego – to czas na Carnaval Sztukmistrzów. Największy festiwal cyrkowy w Polsce, który rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 30 lipca, połączy w sobie oszałamiające pokazy uliczne, niesamowite spektakle cyrkowe oraz, jak co roku, niezapomniane wydarzenie Urban Highline Festival. 15. jubileuszowa, edycja tego wydarzenia przyciągnie do Lublina blisko 250 osób z całego świata.

Urban Highline Festival, to najstarszy festiwal highline’owy w Europie, którego tradycja sięga 2009 roku. Wielu z nas jest już przyzwyczajonych do widoku slacklinerów balansujących na taśmach rozpiętych między budynkami Starego Miasta i Śródmieścia. W tym roku, Lublin znów stanie się areną podniebnych zmagań nieustraszonych artystów, którzy balansować będą między najważniejszymi budynkami miasta.

– W tym roku publiczność dołączy do naszych zmagań. Przy wsparciu Miasta Lublin oraz naszych partnerów: Województwa Lubelskiego, Azotów Puławy oraz Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, planujemy utworzyć specjalną strefę warsztatową na Błoniach Zamkowych, dzięki której każda chętna osoba będzie mogła spróbować pochodzić po taśmie, w bezpiecznych warunkach. Dodatkowo wśród tegorocznych atrakcji, które również znalazły się w programie Carnavalu, pokażemy spektakl trickline’owy, gdzie topowi slacklinerzy Filip Oleksik oraz Mortiz Purer zaprezentują swoje niewiarygodne, synchroniczne akrobacje na taśmie trickline przy akompaniamencie wiolonczeli. Dla miłośników i miłośniczek mocniejszych wrażeń zaplanowaliśmy także pokazy freestyle highline w wykonaniu Davida „Sakalomo” Paloma’y. Ten niesamowity slackliner, niezaprzeczalnie jeden z najlepszych freestyle’rów w świecie slackliningu, zaprezentuję swoje umiejętności na taśmie rozpiętej między Bramą Krakowską a Ratuszem – mówi Marceli Wydra, koordynator Urban Highline Festival.

Dla niezorientowanych, slacklining to nie liny, a taśmy o szerokości 2,5-5 cm, wykonane zazwyczaj z nylonu lub poliestru. Tradycja chodzenia po napiętej taśmie ma swoje korzenie w kulturze koczowników. Obecnie, niektórzy slacklinerzy podejmują się ekstremalnych wyzwań i próbują ustanawiać rekordy świata.

Taśmy rozpięte będą pomiędzy budynkami na lubelskim rynku, przy Bramie Krakowskiej, Archikatedrze Lubelskiej, Lubelskim Centrum Konferencyjnym, Centrum Spotkań Kultur i innych lokalizacjach. Powrócą również najdłuższe taśmy pomiędzy Urzędem Miasta i Urzędem Wojewódzkim na ulicy Wieniawskiej.

Carnaval Sztukmistrzów to nie tylko festiwal Highline. To cztery dni pełne sztuki ulicznej, cyrków, teatrów, warsztatów i spektakularnych fire show.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kolejny serial będzie kręcony w Lublinie. To kostiumowa produkcja „Matylda”

Do Lublina przyjadą artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata. Możemy spodziewać się klaunady, akrobatyki, nowatorskich performansów, ale również szeregu innych atrakcji. Będą warsztaty, spektakle, strefy sponsorskie oraz wiele innych. Niektóre wydarzenia, które będzie można zobaczyć w Namiocie Cyrkowym lub w teatrze są biletowane. Jednak zdecydowana większość atrakcji jest bezpłatna i obywa się w przestrzeni ulic, placów i skwerów Lublina.

Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na stronie festiwalu carnavallublin.eu. Program wydarzenia dostępny jest pod tym linkiem.

Organizatorem wydarzenia są Warsztaty Kultury w Lublinie.

fot. Miasto Lublin

Jeden komentarz do “Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival 2023 w Lublinie, czyli podniebny spektakl powraca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *