KinoKulturaLublinWiadomości

Kolejny serial będzie kręcony w Lublinie. To kostiumowa produkcja „Matylda”

Lublin ponownie stanie się miejscem realizacji filmowej produkcji. Tym razem ulice starego miasta zostaną ożywione przez aktorów w strojach z II połowy XIX wieku. Powstający serial „Matylda” opowie historię młodej dziewczyny na społeczno-politycznym tle tamtych czasów. Zdjęcia zaplanowano na wrzesień tego roku.

– Lublinianie będą mieli okazję do obserwowania swoich ulubionych miejsc i szukania ich w kadrach filmowych oraz spotkania ekipy filmowej na ulicach Starego Miasta. Lublin przyciąga uwagę producentów i reżyserów ze względu na unikatowe plenery, które umożliwiają osadzenie tu zarówno fabuł filmów współczesnych, jak i historycznych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. I dodaje -Ważne jest również wsparcie organizacyjne, jakiego udzielane są ekipom zdjęciowym, aby sprostać ich indywidualnym potrzebom.

Serial „Matylda” to saga o walce dobra ze złem, osadzona w kontekście historycznych wydarzeń takich jak powstanie styczniowe, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa czy emancypacja kobiet. Główna bohaterka, 17-letnia Matylda, córka powstańca i zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir, to postać pełna niepokoju i ciekawości świata. Jej buntownicza natura prowadzi ją do szukania pomocy u najbliższej rodziny, w urokliwym majątku na wsi.

Serial, będący nową produkcją Telewizji Polskiej, zostanie wyreżyserowany przez znanego twórcę Krzysztofa Langa. Fabuła skupia się na bohaterach o różnym statusie społecznym – od arystokracji i ziemiaństwa, przez inteligencję pracującą, aż po chłopów. W obsadzie znaleźli się utalentowani aktorzy, w tym Małgorzata Buczkowska, Dariusz Chojnacki, Robert Czebotar, Ireneusz Czop, Urszula Grabowska, Mirosław Haniszewski i Jędrzej Hycnar. W tytułową rolę wcieli się Maria Kowalska.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie skwery przejdą metamorfozę

Produkcja otrzymała wsparcie Lubelskiego Funduszu Filmowego, który pomógł w wyszukiwaniu lokacji i organizacji planu na terenie miasta, a także koordynacji współpracy ze służbami. Zdjęcia na Starym Mieście zostaną zrealizowane we wrześniu.

2 komentarze do “Kolejny serial będzie kręcony w Lublinie. To kostiumowa produkcja „Matylda”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *