LublinWiadomości

Lubelskie skwery przejdą metamorfozę

W ramach VI edycji Zielonego Budżetu #SkweryOdNowa, wiele skwerów w Lublinie przechodzi w tym roku zieloną przemianę. Opracowane koncepcje zakładają odnowienie istniejących przestrzeni, wymianę mebli miejskich na bardziej funkcjonalne, rekompozycje zieleni oraz dodanie koloru za pomocą kwitnących bylin i krzewów. W niektórych miejscach planowane jest również utworzenie miejsc wypoczynku dla mieszkańców. Dzięki tym działaniom skwery i Miejsca dla Ciebie wybrane do rewitalizacji odzyskają dawny blask.

W ramach tegorocznej edycji Zielonego Budżetu, łącznie 11 miejsc w Lublinie zostanie poddanych remontowi. Będą to m.in. park w Głusku, Zielona Sala Wykładowa oraz skwerki przy ul. Lipowej. Prace nad odnową tych terenów są realizowane etapami. Pierwszym etapem było sprawdzenie stanu drzewostanu i określenie potrzebnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kolejnym krokiem jest analiza funkcjonowania terenu i opracowanie koncepcji dotyczącej nasadzeń roślin, które będą łatwe w uprawie, odporne na zmienne warunki atmosferyczne i atrakcyjne przez cały rok.

Skwer przy ul. Generała Zajączka będzie wzbogacony o nowe krzewy oraz warstwę runa. Wśród nich znajdą się derenie białe, naturalistyczne hortensje i rabaty z paproci oraz host. Dodatkowo, w cienistych miejscach będą leżaki, a w bardziej nasłonecznionych ławeczki i kosze na śmieci. Kamienne ścieżki zapewnią dojście do ławek.

Z kolei skwer przy ul. Łabędziej zostanie gruntownie oczyszczony. Odświeżona będzie również jego szata roślinna. Pojawią się gatunki takie jak irga dammera, tawuła japońska, brunera wielkolistna, hortensja pnąca i narecznica samcza. Nowe ławki oraz kosz na śmieci również znajdą się na skwerze.

Nowe nasadzenia, które uzupełnią istniejące rabaty pojawią się również na skwerze przy ul. Jesiennej. Wśród nich znajdą się szałwia omszona, irga dammera, berberys thunberga i kostrzewa sina. Przewidziano także odrestaurowanie ławek, drewnianych pergoli oraz koszy na śmieci. Nawierzchnia zostanie oczyszczona i naprawiona, jeśli będzie to konieczne.

Na skwerze przy ul. Romanowskiego planowane są nowe nasadzenia krzewów ozdobnych i niewysokich odmian jabłoni ozdobnych wzdłuż placu zabaw. Przy drewnianej altanie zostaną posadzone niskie krzewy ozdobne, takie jak lilak „Palibin”.

„Zielony kafelek” przy ul. Zygmunta Augusta doczeka się miejsca wypoczynku dla mieszkańców. Na falisto przebiegających rabatach pojawią się drzewa i krzewy ozdobne w różnych kolorach. Berberysy, tawuły oraz trawy ozdobne i fioletowe szałwie dodadzą kolorowego akcentu. A do ławek poprowadzi ścieżka ze swobodnie ułożonych płyt kamiennych.

Natomiast odnowa parko-skweru przy ul. Głuskiej będzie polegała na naprawie nawierzchni, wymianie mebli miejskich, takich jak stolik do gry w szachy, oraz uzupełnieniu roślin i kory w istniejących rabatach. Planowane jest również dosadzenie większej ilości roślin cebulowych.

Zielona Sala Wykładowa to skwer kieszonkowy przy ul. Furmańskiej. W ramach Zielonego Budżetu przewidziano prace związane z pielęgnacją istniejącej zieleni, takie jak cięcia formujące grabów kolumnowych. Dodatkowo planowane jest odświeżenie małej architektury, oczyszczenie i pomalowanie deskowań na ławkach oraz elementów metalowych, a także oczyszczenie betonu i odchwaszczenie nawierzchni.

Skwer im. Z. Hołdy – Miejsce dla Ciebie zostanie odświeżone poprzez dosadzenie krzewów ozdobnych, takich jak lilak Meyera 'Palibin’ oraz tawuła japońska. Rabaty zostaną uzupełnione bylinami. Deskowania na ławkach zostaną odnowione, a elementy betonowe wyczyszczone.

Wreszcie skwer kieszonkowy im. W. Bartoszewskiego również zyska nowy wygląd dzięki uzupełnieniu roślin. Planowane jest dosadzenie szałwii omszonej, przywrotnika pospolitego, hortensji bukietowej i traw ozdobnych. Mała architektura, tzn. elementy betonowych siedzisk i deskowania na ławkach, również zostanie odświeżona.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jak kompostować bioodpady? Miasto wydało przewodnik

Odnowa skweru kieszonkowego przy ul. Chmielarczyka/Lipowej będzie polegała na nasadzeniu roślin, takich jak funkia i irga pozioma, oraz uzupełnieniu kory na rabatach. Przewidziano także odświeżenie małej architektury, oczyszczenie betonu, czyszczenie i pomalowanie deskowań na ławkach oraz elementów metalowych płotków.

W ramach współpracy z Politechniką Lubelską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Uniwersytetem Przyrodniczym, opracowano projekty koncepcyjne dla skweru na os. H. Wieniawskiego i skweru przy ul. Skautów. Prace pielęgnacyjne drzew na tych skwerach zaplanowane są na jesień.

 

2 komentarze do “Lubelskie skwery przejdą metamorfozę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *